Take a fresh look at your lifestyle.

Červenání listů u rybízu

Pěstování rybízu je oblíbenou činností mnoha zahrádkářů a milovníků čerstvých plodů. Kdo by si nerad pochutnal na šťavnatých a mírně kyselých bobulkách rybízu, které navíc obsahují velké množství vitamínů? Aby se ale úroda povedla, musí se vaší rostlině dařit dobře. Když jí však začnou červenat listy, něco se děje špatně a vy urychleně musíte zahájit léčbu vašeho keře.

Pozor na nedostatek živin

Pokud se rozhodnete pro pěstování rybízu na zahradě, může se na první pohled zdát, že je vše v naprostém pořádku a rybízu se daří dobře. Po nějaké době ale může keř vypotřebovat všechny potřebné živiny z chudé půdy a rybízu začnou červenat listy. Na vině je zejména nedostatek železa, který vede k tzv. chloréze, která má za následek to, že listy ztrácejí zelenou barvu, a naopak se na nich objevují červená či žlutá místa. Tento stav je způsoben zejména nedostatkem železa, ale i dalšími faktory jako je nedostatečná vlhkost půdy či nevyhovující pH zeminy. Řešení je v tomto případě jednoduché, keř přesaďte nebo pravidelně přihnojujte, aby měl potřebné živiny.

Na vině může být sluníčko

I umístění rybízového keře na vaší zahradě hraje velmi důležitou roli. Rybíz má rád dostatek přirozeného světla, přímé sluneční záření mu ale také škodí a listy tak mohou začít žloutnout. Pokud se keř nachází spíše ve stínu, může dojít k omezení tvorby chlorofylu a na listech se objeví pigmenty jako je například anthokyanin, který listem dodává červenou barvu. Dopřejte tedy svému rybízu dostatek světla.

Nemoc jménem antraknóza

Tuto nemoc poznáte jednoduše podle toho, že se na listech objeví červené skvrny o velikosti 1-3 mm. Tyto skvrny se stále zvětšují, až nakonec postihnou celý list, který z rostliny opadne. Nejčastěji tato nemoc napadá keře, které se nacházejí na tmavém místě, kde nedochází k dostatečnému proudění vzduchu. Antraknóza si také libuje spíše v jarním a podzimním počasí, kdy se daří vlhkosti. Jakmile na listech uvidíte červené skvrny, jednejte okamžitě, nemoc si šíří rychle a může se dostat i na další rostliny na vaší zahradě.

Jak bojovat s antraknózou?

U červeného rybízu dochází také k tomu, že nemoc napadá i řapíky a plody, takže rostlina pak ovoce přestane plodit úplně. Pokud vaši rostlinu tato zákeřná nemoc postihne, pokuste se jí ihned v zárodku zbavit přípravky proti houbovým onemocněním. Vyzkoušet můžete i nějaké „babské rady“ jako například spařit okolní půdu horkou vodou či postříkat listy rostliny česnekovým rozprašovačem.

Pozor na otravný hmyz

Hmyz je považován za jednu z příčin, jak se výše uvedená nemoc přenáší. Rybíz bývá často napadán mšicemi, konkrétně mšicí rybízovou, která na listech způsobuje červené puchýře. Tohoto nepříjemného hmyzu se zbavíte buď chemickou cestou, kdy zvolíte nějaké dostupné prostředky nebo můžete vyzkoušet přírodní metodu, kdy k rybízu záměrně nasadíte larvy jiného hmyzu, jako jsou slunéčka nebo ploštice, které mšice poté sežerou.

Červený rybíz

Prevence na prvním místě

Zaměřte se na prevenci a předcházejte samotnému zčervenání listů tím, že se o rostlinu budete dobře starat. Rybíz má rád pravidelnou zálivku, půda kolem rostliny by měla neustále zůstat vlhká. K tomu vám dopomůže i mulčovací kůra, která udrží vlhkost a předchází tvorbě plevelu kolem keře. Ve vegetačním období rostliny ji pravidelně přihnojujte a používejte hnojiva, která jsou bohatá na dusík, fosfor a draslík. Nezapomínejte na to, že rybíz je opravdu velice náchylný k napadání různými škůdci, a proto rostlinu pravidelně kontrolujte.

Zdroje:

Proč červenají listy rybízu? Jak rybíz co nejrychleji zachránit a jak ho preventivně chránit? | Magazín Doma (magazindoma.cz)

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.