Take a fresh look at your lifestyle.

Černání vlašských ořechů

Vlašské ořechy mají v české kuchyni nezastupitelné místo, zejména během vánočních svátků, kdy se stávají součástí mnoha tradičních pokrmů a dezertů. Nejenže jsou naší oblíbenou pochoutkou, ale také důležitou součástí zdravé výživy, a to zejména díky vysokému obsahu prospěšných živin, jako jsou například omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Přesto se pěstitelé i spotřebitelé mohou občas setkat s nepříjemným problémem, kdy ořechy začnou černat. Co může černání ořechů způsobit a jak se s tímto problémem vypořádat?

Černání ořechů a hlavní příčiny

Černání vlašských ořechů poznáte jednoduše tak, že je skořápka nebo i vnitřní část ořechu zcela černá, případně se projevuje také tím, že má skořápka na sobě černé skvrny. Tento jev se na ořeších projevuje zejména v době jejich sklizně, setkat se s ním můžeme ale také u ořechů, které byly dlouho a špatně uskladněny. Ne vždy je ale černání ořechů známkou toho, že jsou nejedlé, nebo dokonce jedovaté. Zatímco mírné černání způsobené přirozenou oxidací není důvodem k obavám, výrazné černání už bývá varovným signálem.

Oxidace: přirozené černání ořechů

Černání vlašských ořechů může být jednoduše způsobeno přírodními oxidačními procesy, což je zcela přirozený jev a s oříškem je vše v naprostém pořádku. Ořechy přijdou do kontaktu se vzduchem, díky čemuž se na nich začínají objevovat tmavé pigmenty. Podobné je to i s jinými potravinami, které ztmavnou, když se dostanou do kontaktu s kyslíkem. I špatné podmínky během růstu, jako je extrémní sucho, horko nebo nadměrná vlhkost, přispívají k černání plodů. Tyto faktory pak ovlivňují nejen jejich vzhled, ale také výslednou chuť.

Pozor na houbové infekce a plísně

Horší variantu představují houbové infekce, které mohou vážně poškodit vlašské ořechy. Houbové choroby totiž napadají jak skořápku, tak jádro plodu, což může mít za následek nejen zhoršení vzhledu ořechů, ale i jejich vnitřní kvality. Po sklizni jsou ořechy náchylné k černání, pokud nejsou správně uskladněny. Špatné skladovací podmínky, jako jsou vysoká vlhkost a nevhodné teploty, totiž vytvářejí ideální prostředí pro množení plísní.

Jak posoudit jejich kvalitu a bezpečnost

Máte-li pochybnosti o kvalitě ořechů, které máte k dispozici, začněte pečlivým zkoumáním jejich skořápky. Pokud ořechy mají pouze povrchové černé skvrny, ale jsou tvrdé a nezapáchají, můžete je zkusit rozlousknout. Pokud je jádro ořechu tvrdé, suché a bez známek plísní, je obvykle bezpečné je konzumovat. Před použitím v kuchyni je důležité ujistit se, že ořechy nejsou měkké, vlhké nebo zapáchající, protože právě tyto známky mohou indikovat problémy s jejich kvalitou.

Vlašské ořechy

Jak tomu předcházet

Prevence je v tomto případě velice důležitá, černání vlašských ořechů totiž můžete jednoduše předcházet. O ořešák je potřeba se samozřejmě správně starat, dopřát mu pravidelnou zálivku i hnojení a kontrolovat, zda listy a plody nejsou napadeny nějakými škůdci. Následně by ořechy měly být sklizeny ve správném čase a správně usušeny. Příliš vlhké ořechy jsou náchylné k plísním, a právě k černání. Udržujte tedy ořechy na suchém, chladném a dobře větraném místě a vyhněte se vysoké vlhkosti a teplotám. Ořechy pravidelně kontrolujte a odstraňte takové, které začínají černat.

Pokud se zaměříte na prevenci a správné uskladnění ořechů, nemusíte se bát, že k černání vlašských ořechů vůbec dojde. Pokud však mezi svou úrodou přeci jen na černé ořechy narazíte, zvažte, zda se jedná o přirozené oxidační procesy nebo důsledky nevhodných podmínek skladování. Klíčem k úspěchu je totiž umět rozeznat, kdy jsou ořechy stále bezpečné ke konzumaci, a kdy je lepší je raději vyřadit.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.