Take a fresh look at your lifestyle.

Buxus a jeho pěstování

Přemýšlíte, čím byste si zkrášlili vaši zahradu? Chcete vysadit živý plot, ale túje se vám nelíbí? Požadujete, aby dřevina byla nenáročná, snadno se pěstovala a udržovala? Pak se podívejte na buxus, nebo-li zimostráz. Splní všechny vaše požadavky. Jak na pěstování buxusu?

Oblíbená rostlina

Buxus je u nás velice oblíbený. Tento neopadavý keř jemně zelené barvy je velice nenáročný na pěstování. Můžete ho vidět v okrasných či zámeckých zahradách a parcích, u laviček, teras v restauracích, nebo také v květináčích u hotelů nebo historických budov. Vzpomněli jste si na některou ze zámeckých zahrad, kde vás zaujaly až neuvěřitelné dekorační živé ploty z jakési zelené rostliny? Pak šlo s největší pravděpodobností o buxus.

Tvarovatelnost

Krom toho, že je buxus nenáročný, má ještě jednu velkou výhodu, která z něho činí velmi univerzální dřevinu. Je totiž velice dobře tvarovatelný. Lze jej stříhat do kulatých keřů, kuželů či stromků nejrůznějších výšek. Snadno z něho vytvoříte téměř jakýkoli tvar, ať už se jedná o abstraktní umění či postavy lidí nebo zvířat.

Zimostráz sám o sobě roste poměrně divoce, hustě a nepravidelně. Pokud ho tedy začnete stříháním tvarovat, můžete tuto činnost opakovat klidně jedenkrát měsíčně, a to zejména v období od dubna do září. Mimo tyto měsíce rostlina příliš neroste.

Buxus a jeho pěstování: výběr místa

Zimostráz má nejraději hlinité nebo vápenité půdy, ale není to nezbytností. Vyroste vám prakticky kdekoli. Přihnojovat lze buxus jakýmkoli hnojivem, které obsahuje všechny základní živiny.

Dobře se keři bude dařit na polostínu, nicméně ani na úplně stinném místě se ho nemusíte vzdávat. Naopak, horší může být pěstování na přímém slunci, protože pak často dochází k popálení listů.

Dostatek vláhy je důležitý

Buxus potřebuje především dostatek vláhy, nicméně dávejte pozor na přemokření půdy. V létě snese keř pěstovaný na volné půdě i přechodná období sucha. Pokud ale pěstujete zimostráz v květináči, je potřeba ho v letních měsících nejen pravidelně zalévat, ale také rosit.

Ani mráz nevadí

Buxus je rostlinou mrazuvzdornou, vysazený venku bez problémů odolává i teplotám padajícím pod -25 stupňů. Zimostráz pěstovaný v květináči přeneste v zimních měsících do chladnější světlé místnosti.

Řezat můžete kdykoli

Odolnost a nenáročnost této dřeviny se projeví i u pravidelné údržby. Na rozdíl od jiných keřů snese buxus řez (a to i opravdu radikální) prakticky kdykoli. Začít můžete ihned zjara a pak udržovat požadovaný tvar, nicméně pokud se rozhodnete pro řez koncem roku, keři to nijak neublíží.

Před čím buxus chránit?

Ačkoli buxus vydrží opravdu i v nehostinných podmínkách, samozřejmě je tu něco, co mu vadí. Psí moč. Pro dřevinu je natolik agresivní, že způsobí spálení listů a větviček. Proto keř chraňte před těmito zvířecími miláčky.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.