Take a fresh look at your lifestyle.

Brouci v mouce

Chystáte se upéct něco dobrého na nedělní odpoledne, vyndáte ze spíže mouku, odsypete potřebné množství a…něco není tak, jak by mělo být. V mouce zahlédnete podivné broučky, larvy, pavučinky. Se znechucením vyhodíte celý obsah do koše a přemýšlíte, co to mělo znamenat. S brouky v mouce se čas od času v domácnosti prostě setkáme. Co jsou zač? Odkud se berou a jak je zlikvidovat?

Jací brouci se v mouce můžou vyskytovat?

Škůdců, které v domácnostech a tedy zejména ve spížích, můžeme potkat, je celá řada. S jakými broučky se ale nejčastěji setkáváme právě v mouce?
Potravinový mol

Asi nejhojněji se v našich spížích vyskytují potravinoví moli. Malý létající hmyz dokáže pořádně potrápit. Potravinový mol, neboli zavíječ moučný, je velký přibližně 10 až 15 milimetrů, má šedá přední křídla, ta zadní jsou bílá. V mouce však nenajdete dospělé jedince, nýbrž larvy, které se zde líhnou.

Jejich přítomnost v mouce poznáte snadno. Kromě pohybujících se světlých larviček si také můžete všimnout pavučinek a slepení mouky do hroznů či chuchvalců. Nenajdete je jen v mouce, libují si také ve strouhance, cereáliích nebo rýži.

Pilous černý

V mouce se také můžete setkat s maličkým hnědočerným broučkem. Tělo je velké asi 2,5-5mm. Jeho larvy jsou bílé a mají hnědou hlavičku. Pilous nelétá a moukou se živí jak jeho larvy, tak dospělý jedinec. Snadno si ho domů přinesete v balíčku s moukou, protože často žije ve skladech či mlýnech. Kromě mouky miluje také pohanku, těstoviny nebo luštěniny.

Kde jsme k broukům přišli?

Ptáte se, jak je možné, že si některý z těchto škůdců vybral právě vaši spíž? Je to snadné. Škůdce vůbec nemusel přijít k vám sám, s největší pravděpodobností jste si ho již přinesli z obchodu. Bohužel tato situace je poměrně častá. Proto kupujte pouze balíčky mouky, které jsou nepoškozené, neolepené a nijak neporušené.

Doma ideálně mouku rozbalte a přesypte do uzavíratelné nádoby. Pokud byste díky tomu hned zjistili přítomnost některého z nevítaných hostů, máte právo v obchodě zboží vrátit.

Co se týče molů, ti k vám také mohou zamířit od sousedů. Často se šíří v panelových domech různými spárami nebo větracími šachtami.

Jak se zbavit brouků v mouce?

Jestliže jste tedy zjistili, že se ve vašich zásobách mouky usídlil nezvaný návštěvník, je potřeba začít co nejdříve jednat. Jak brouky v mouce zlikvidovat? V první řadě vám nezbude nic jiného, než všechny napadené potraviny vyhodit. A to ideálně rovnou do venkovního kontejneru, protože z odpadkového koše by mohli brouci vylézt. Zároveň je potřeba prohlédnout celou spíž. Bohužel bývá pravidlem, že se stihnou rozlézt i po dalších potravinách.

Spíž kompletně vykliďte, vymyjte a použijte navíc některý z dostupných postřiků proti hmyzu. Pak ještě můžete několik týdnů nacházet mrtvé broučky či larvy uvnitř.

Prevence do budoucna

Kdo se s podobnou havětí doma setkal obvykle přemýšlí, co dělat proto, aby se jejich nájezd již neopakoval. Prevence je velmi důležitá. Jak tedy postupovat?

Pořiďte si na veškeré suché potraviny uzavíratelné boxy, ideálně jsou skleněné. Jídlo uchovávejte v nich, nenechávejte žádný sáček ve spíži volně.

Nenakupujte zbytečně do zásoby, pokud by jeden sáček byl broukem napaden, rychleji se rozleze i do okolních a vy budete muset zlikvidovat kompletně vše.

Pravidelně uklízejte.

Do spíže můžete rozmístit bobkové listy nebo levanduli. Tyto vůně jsou zejména pro potravinové moly příliš aromatické a svůj pobyt u vás si rozmyslí.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.