Take a fresh look at your lifestyle.

Bidens – pěstování

Bidens neboli dvouzubec (Bidens ferulifolia) je vzdušně působící, bohatě kvetoucí letnička. Zajímavá je v kombinaci s muškáty a modře kvetoucími letničkami. Obchodní název této rostliny je balkongold. Vytváří efektní převisy, hodí se do truhlíků i závěsných nádob a kvete celé léto až do prvních mrazů. Co potřebuje? Slunce, teplo, pravidelné zavlažování a přihnojování. Občasné ostříhání nejdelších výhonků podpoří rozvětvení a hustší růst.

Bidens ferulifolia – dvouzubec prutolistý – balkongold

Zatímco v jižní části Spojených Států a v Latinské Americe je dvouzubec, tedy bidens, považován za houževnatý plevel trápící pole osázená sójou, kukuřicí a obilninami, u nás je tato rostlina (keřovitá, 50–60 cm vysoká a krátce žijící trvalka) pěstovaná pro své žluté vonné květy výrazně zářící do dálky jako balkonová rostlina

Bidens ferulifolia

Zajímá vás, kde se vzal onen podivný název dvouzubec? Byl odvozen od plodů, které jsou opatřeny dvěma výrůstky se zpětnými háčky

Ať už se rozhodnete na svém balkoně pěstovat odrůdu Gold Marii, Goldii, Golden Star, Compact Select, nebo Peter’s Goldteppich, vždy vždy se rozhodnete správně. Jednotlivé odrůdy se liší vzrůstem, kompaktností, bohatostí kvetení či velikostí květů. Vždy se však jedná o ledničky s razantním růstem, která dokážou v truhlíku nebo závěsné nádobě přetlačit a přerůst svého souseda. Proto tuto zlutě kvetoucí krásku (květen až říjen) pečlivě hlídejte.

Bidens – pěstování

Má-li být váš Bidens opravdovou ozdobnou letničkou s jemnými listy a dlouhými výhony obsypanými drobnými žlutými kvítky ve tvaru hvězdiček, musíte uspokojit jeho nároky na vodu a živiny. A Bidens ferulifolia se řadí k balkonovým rostlinám s poměrně vysokými nároky. 

  • Pokud jde o substrát, vsaďte na zeminu pro kvetoucí rostliny bohatou na živiny, které bude vlastní 20 až 30 % jílu s příměsí kompostu až do výše 40 %. 
  • Dvouzubci se daří dobře na plném slunci, snese i světlý polostín, kde však méně vykvétá. 
  • Dvouzubec si žádá pravidelné přihnojování 0,2 – 0,3% roztokem plného hnojiva pro kvetoucí balkonové rostliny, nejlépe 1x až 2x týdně. 
  • Dbejte na dostatečnou zálivku, protože sucho vede k rychlému opadávání květů. Rostliny jsou dost žíznivé a v parných dnech mohou vyžadovat závlahu ráno i večer. Substrát by nikdy neměl vyschnout. 
  • Jak jste již určitě pochopili, bidens se rozrůstá rychlostí plevele. Aby nepřerůstal sousední rostliny, pamatujte na zpětný řez. Řešením také může být zasazení rostliny i s původním obalem. Jiným opatřením může být oddělení kořenového balu dvouzubce od ostatních rostlin jutou nebo kartonem.
Bidens ferulifolia Solaire Yellow

Přezimování

I když je Bidens pěstován většinou jako letnička, můžete ho zazimovat podobně jako muškáty. Jak na to? 

  • Rostlinu v říjnu ostříhejte a umístěte do vzdušné a světlé místnosti s teplotou mezi 8 až 12 stupni Celsia. 
  • Během zimy tuto žíznivou rostlinku téměř nezalévejte, dbejte pouze na to, aby zemina úplně nevyschla. 

V průběhu května, až se ustálí počasí, můžete své dvouzubce vrátit zpět na venkovní stanoviště.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.