Take a fresh look at your lifestyle.

Bavlník – pěstování

Bavlněné tričko se určitě nachází i ve vašem šatníku. I když není bavlník jedinou pěstovanou textilní rostlinou, určitě je textilní rostlinou nejznámější a také nejpěstovanější. Tolik bavlny, abyste si z ní mohli vyrobit tričko, v našich podmínkách sice nenapěstujete, přesto si můžete bavlník pro potěšení zkusit pěstovat jako okrasnou rostlinu.

Pár slov o bavlníku

Gossypium hirsutum

Společně s konopím a lnem je právě bavlník nejdéle pěstovanou užitkovou rostlinou vůbec. Cestovatel John de Mandevill označil kdysi bavlník jako “rostlinnou ovci”. Přestože rod bavlník (Gossypium) zahrnuje přes 50 druhů, jako textilní rostliny se pěstují pouze čtyři druhy bavlníků a jejich kultivary: bavlník bylinný (Gossypium herbaceum), bavlník stromovitý (Gossypium arboreum), bavlník západoindický (Gossypium barbadense), bavlník srstnatý (Gossypium hirsutum).
Bavlník patří do čeledi slézovitých, stejně jako třeba ibišek. A stejně jako on má velké květy bílé, růžové nebo červené barvy
Plodem je tobolka, která v době zralosti pukne a vykouknou z ní bílé vatovité chloupky (trichomy), které vyrůstají z osemení semen. A teď jedna senzace. Každý jeden trichom je tvořen pouze jednou obrovskou buňkou. Trichomy (chloupky) bavlny jsou totiž jednobuněčné. A jsou to právě ony, které se dále zpracovávají na bavlněnou přízi.

Bavlník – pěstování

V našich podmínkách se bavlník bylinný (Gossypium Herbaceum) pěstuje jako jednoletá bylina, a to pro okrasné účely. Pochází z jižní Afriky, později zdomácněl i v Asii. Tam roste v travnatých a křovinatých savanách. Z jeho přirozeného prostředí vyplývají i nároky na jeho pěstování. Jak na to?

Pěstování v květináči

  • Semeno nejdříve zbavte bavlny (chlupů, trichomů).
  • Čisté semínko vysejte rovnou do květináče naplněného běžnou zahradní zeminou. Vhodný je květináč o průměru 12 až 14 cm.
  • Zhruba po 8 až 14 dnech začne semeno klíčit.
  • První květy se na rostlině objeví zhruba za 8 týdnů, tobolky dozrají za další dva až tři měsíce. Semena si podrží klíčivost zhruba 4 roky.
  • Aby bylo vaše pěstování úspěšné, je třeba rostlinu pravidelně zalévat, zejména v teplých dnech. Pokud bavlník tu a tam zalít zapomenete, přežije, ale zbaví se nejstarších listů. 
  • Naopak přemokření a nízké teploty způsobí opadávání květů. Proto v misce nikdy nesmí zůstat přebytečná voda!
  • Po zavadnutí první květů je dobré bavlník 1x týdně přihnojovat.
  • Bavlníku se bude dobře dařit na terase či na balkonu. Plné slunce sice trochu zbrzdí jeho růst a rostlina zůstane nižší, ale krásně kompaktní.
  • Úspěšní budete s pěstováním i na zastíněném parapetu okna. Rostliny se zde sice nezdravě vytáhnou, i tak však budou kvést a plodit.

Pěstování ve volné půdě

Bavlník dobře roste i ve volné půdě, zejména na plně osluněných, teplých stanovištích. Půda by měla být vzdušná a výživná. 
Vysévat bavlník na venkovní záhon můžete už v dubnu. Předpěstované rostliny vysazujte až po 15. květnu. Vzešlé rostlinky bavlníku velmi špatně snášejí pikýrování a přesazování, proto dejte pozor, abyste nepoškodili kořeny a přesazujte rostliny s co možná největším kořenovým balem.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.