Barvínek – pěstování
Barvínek okouzlí nejednu zahradu barevnou škálou nádherných a jedinečných květů. Vytvořte si oázu barev i na vaší zahradě a připravte se na pěstování barvínku. V článku si probereme základy pěstování od volby toho nejhodnějšího stanoviště, přes přípravu půdy, až po jeho péči a množení.
Obsah článku
Od půdy až po zavlažování
Než zavítáte do zahradnictví a slavnostně si zakoupíte sazenici barvínku, je nutné si o této krásné rostlince zjistit několik důležitých informací o tom, jak barvínek pěstovat. Důležité je místo, kde rostlinku zasadíme, vhodná půda, zalévání a mnoho dalšího. Zde je několik rad, jak snadno pěstovat tuto rozmanitou květinu.
Volba vhodného stanoviště
Slunce, stín, nebo polostín? Kde se barvínku daří nejlépe? Tahle vytrvalá rostlina zvládne opravdu hodně. Nejlépe se mu však daří v polostínu. Nemá však problém se skvěle vyjímat na sluníčku, nebo ve stínu. Rozhodnete-li se pěstovat bílý, nebo modrý barvínek, zvolte raději světlejší místo.
Velmi oblíbené je vysadit barvínek do truhlíku. Nejen, že vytvoří skvělou dekoraci vašeho domu na parapetu, nebo balkónu či terase, ale velkou výhodu je, že není třeba je na zimu schovávat někam před mrazem. Barvínek je mrazuvzdorný a tak přečká zimu bez problému jak v truhlíku, tak v záhonu bez zazimování.
Příprava půdy pro optimální růst a vývoj
Abyste se mohli co nejdříve těšit na barevný koberec pokrytý květy, je nutné dbát na to, aby rostlina prospívala. Nejlépe však bude barvínek růst ve vlhké a humózní půdě. Pokud máte zahrádku třeba písečnou a suchou, je nutné si podmínky pro pěstování barvínku upravit tak, že v místě, kde budeme chtít rostlinu pěstovat, vyměníme půdu za takovou, která nebude rychle vysychat. Můžeme přidat rašelinu, nebo kompost.
Výběr vhodných odrůd barvínku
Nejčastěji se pěstují dva nejznámější druhy, kterými jsou:
- Barvínek menší (vinca minor) – charakterizuje se drobnými květy a lesklými listy. Díky způsobu růstu, který lze nazvat také jako plazivý, vytváří hustý zelený koberec. Je však třeba dát pozor na přerůstání, aby vám barvínek nezničil jiné rostlinky v zahradě.
- Barvínek větší (vinca major) – charakterizuje se tím, že má oproti barvínku menšímu větší květy.
Oba druhy se mohou krásně vyjímat v záhonech, ve svazích i kolem stromů. Barvínek má rád pravidelnou zálivku, není nijak náročný na pěstování, takže ho zvládne každý, i začínající zahrádkář. Pokud se rozhodnete pro vysazení barvínku na své zahradě, nejvhodnějším obdobím je jaro, nebo podzim.
Tvarování a řezání barvínku
Pokud má váš barvínek honit parádu vaší zahrádky, je třeba ho pravidelně zastřihávat. Vytvoříte si tak tvar, který potřebujete a rostlinku to zpevní, navíc zamezíte tomu, že se vám přemnožil, až by ho bylo příliš a malebná zahrádka z roztomilými květy by byla tatam.
Pozor na hnilobu!
Při pěstování barvínku si dávejte pozor především na Fomovou hnilobu. Tuto hnilobu poznáte tak, že se objeví hnědé či černé poškození na jinak zelených stoncích. To je pak třeba poškozené části rotliny odstranit a použít vhodné fungicidy, aby se zamezilo návratu této hniloby.
Množení barvínku
Někdy je ku prospěchu namnožit barvínek a vysadit třeba na jiném místě v zahradě, nebo darovat známým či příbuzným, kteří obdivovali rostlinku, jež zdobí váš záhonek, nebo skalku. Jak to tedy udělat, aby jsme dokázali barvínek namnožit?
- Dělením trsů – Jak barvínek roste, plazí se, tak se tvoří různé trsy, které lze oddělit i s kořeny a přesadit jinam.
- Pomocí řízků – Řízky vytvoříme tak, že ustřihneme část rostliny a vložíme jí do sklenice s vodou, kde ji necháme zakořenit. Pak ji můžeme třeba darovat.
Tak co, je to složité? Ale vůbec ne. Chce to jen pořádně zalévat, sem tam zastřihnout a sousedé budou závidět, až uvidí tu nádheru, která doslova bije do očí při pohledu do vaší zahrady. Barvínek zvládne úplně každý. A aby toho nebylo málo, tak jeho benefitem je to, že se jedná o léčivou rostlinu. Prospívá našemu srdíčku, zastavuje krvácení a zpomaluje šíření nádoru. Jen je třeba dávat si pozor na množství užívání, protože tahle rostlinka je mírně toxická a tak by mohla vyvolat nepříjemné vedlejší účinky v podobě nevolnosti, nízkého tlaku a alergické reakci.