Anglický muškát – pěstování
Rod Pelargonium (čeleď Geraniaceae) zahrnuje na 200 druhů bylin, sukulentů a keřů původem z jižní Afriky. Známé jsou druhy Pelargonium grandiflorum, Pelargonium exstipulatum, Pelargonium cucullatum, Pelargonium crispum, Pelargonium radens, Pelargonium peltatum, Pelargonium graveolens, Pelargonium zonale, Pelargonium tetragonum, Pelargonium quercifolium, Pelargonium capitatum, Pelargonium odoratissimum. My si dnes představíme rostlinu Pelargonium grandiflorum – velkokvětý (anglický) muškát.
Obsah článku
Pelargonie královská neboli pelargonie anglická neboli pelargonie velkokvětá
Prostě anglický muškát.
Tento druh pochází z jihozápadní a západní části Kapska v Jihoafrické republice. Anglické muškáty jsou stálezelené keříky s bylinnými stonky, které v mládí dosahují výšky až 1,5 metru. Mají šedozelené řapíkaté listy se zubatými okraji. Jsou mírně aromatické. Květy o velikosti až 6 cm mohou být bílé, krémové, růžové, červené, fialové – v závislosti na odrůdě.
- Nejstarší odrůdy mají mohutný vzrůst, robustní stavbu rostliny a je nutné do jejich pěstování zařadit tzv. chladnou periodu, aby dobře nakvetly. (Koncem února či počátkem března je třeba zařadit období s teplotami 7-12 °C.)
- Moderní odrůdy jsou většinou menší až střední rostliny, které ke svému nakvétání chladnou periodu nepotřebují. Chcete-li však kompaktní a bohatě kvetoucí rostliny, chladná perioda se vyplatí i u těchto odrůd.
Anglický muškát – pěstování
Anglické muškáty můžete pěstovat na záhonech, skalkách, terasách, balkonech, dařit se jim bude ve skleníku i ve slunném (!) interiéru. Konečný spon rostlin by měl být 25 – 30 x 25 – 30 cm, tj. 10 – 16 rostlin na metr čtvereční.
Stanoviště
Anglický muškát potřebuje plné slunce a teplo. Rostliny mají rády výrazný teplotní rozdíl mezi dnem a nocí, pak kvetou bez problému až do podzimu. Odolají občasným mrazíkům, ale je lepší nevystavovat je teplotám nižším než 6 °C.
Půda
Půda může být směs zahradního substrátu s hrubým pískem a trochou kompostu. Anglické muškáty přesazujeme každý rok brzy na jaře.
Zálivka
V zimě zaléváme mírně, jednou za 15 dní, v létě dvakrát týdně, na jaře a na podzim jednou týdně. Vždy je důležité počkat, až substrát vyschne. Nesnáší přemokření. Anglické muškáty je třeba chránit před dlouhými dešti!
Hnojení
Na jaře a v létě hnojíme každých 15 dní minerálním hnojivem. Například Kristalon START, Kristalon PODZIM a Kristalon PLOD a KVĚT. Koncentrace hnojivého roztoku by se měla pohybovat od 0,1-0,2 %, podle stáří kultury a frekvence hnojení.
Množení
Anglický muškát množíme řízky před nebo po odkvětu.
Když anglický muškát odkvete
Po odkvětu rostlinu seřízneme, abychom zachovali kompaktní vzhled a odstranili odkvetlé květy.
Na co si dát pozor
Největším nepřítelem velkokvětého muškátu je nadměrná vlhkost, která způsobuje hnilobu kořenů. V interiéru je nutné dobře větrat, aby se zabránilo napadení mšicemi.
Prosím když seříznu odnož na množení má se dát do vody a nebo rovnou zasadit do půdy?