Take a fresh look at your lifestyle.

Andělská trumpeta – pěstování

Andělské trumpety jsou pěstitelsky významné druhy durmanu z čeledi lilkovitých (Solanaceae). Pocházejí z Jižní Ameriky a jsou citlivé na mráz. Andělské trumpety jsou bohatě kvetoucí a případně silně vonící kbelíkové a skleníkové rostliny, které v létě vyžadují slunné až polostinné stanoviště. Rostliny mohou dorůstat podle druhu až do výšky 5 m. Kvetou od června do zámrazu; pouze druh Datura rosei kvete v zimě. Tento druh se vyznačuje 15 cm dlouhými, úzkými, oranžovými až načervenalými a nevonnými květy.

Datura stramonium – durman obecný

Durman obecný

Datura stramonium, durman obecný, je jednoletá bylina, která roste planě i u nás na rumištích a suťových svazích. Semena a plody této rostliny jsou velmi jedovaté. Jako kulturní rostlina se u nás durman neuplatňuje. Planě rostoucí durmany jsou charakteristické tím, že jejich květy směřují vzhůru.

Andělské trumpety – rod Brugmansia neboli Datura

Datura suaveolens

Kulturní příbuzné durmanů řadíme do rodu Brugmansia, někdy také Datura. Je v tom trošku zmatek. Američtí botanici řadí stromovité a keřovité druhy k rodu Brugmansia, němečtí botanici usilují o zachování širokého rodu Datura. My si s tím však hlavu lámat nemusíme. Nádherné lilkovité rostliny – andělské trumpety (jejich květy směřují dolů) – si i tak získávají stále větší oblibu u amatérských pěstitelů.

Které druhy andělských trumpet pěstovat?

 • Nejznámější a snad nejkrásnější je Datura suaveolens – andělské trumpety z Brazílie. Vyznačují se až 30 cm dlouhými bílými květy, které silně voní, především večer.
 • Datura sanguinea

  Pod jménem Datura sanguinea můžete někdy v obchodech sehnat druh Datura rosei, o němž byla řeč již v úvodu. Tento druh andělských trumpet kvete v zimě. Pěstuje se však spíše ojediněle.

 • Velmi žádaná je Datura arborea z Peru a Chile, charakteristická svými 18 cm dlouhými bílými květy.
 • To druh Datura aurea z horských oblastí Kolumbie a Ekvádoru má květy ještě delší. Mohou dosahovat až délky 30 cm.
 • Datura x candida je kříženec druhů Datura aurea a Datura versicolor. Tento kříženec se vyznačuje rovněž velkými bílými květy.

Andělské trumpety – pěstování

 • Všechny andělské trumpety je možno pěstovat na plně osluněném stanovišti. Daří se jim však i v polostínu, kde navíc déle kvetou.
 • Nástup kvetení se liší podle způsobu přezimování. Nejdříve začínají andělské trumpety kvést v červnu. S přestávkami mohou kvést až do prvních mrazů.
Datura aurea
 • Předpokladem bohatého kvetení je vydatné zalévání a přihnojování. Za horkých letních dnů je potřeba andělské trumpety zalévat i třikrát denně. Jednou týdně je třeba rostliny přihnojovat minerálním vícesložkovým hnojivem.
 • Andělské trumpety si potrpí na kvalitní substrát, který nesmí být příliš lehký, nesmí však obsahovat ani příliš mnoho rašeliny, aby nedocházelo k jeho rychlému vysychání.
 • Rostlinám se nejlépe daří, jsou-li vysázené do nádob, ve kterých se koncem léta přenesou do bezmrazého, ale chladného prostoru k přezimování. Nezáleží na tom, zda bude světlý nebo tmavý.
 • Před začátkem sezóny, tedy v polovině května, je dobré rostliny hluboko se říznout. Samozřejmě s výjimkou andělské trumpety Datura sanguinea, který kvete od září do dubna a zimní odpočinek nepotřebuje.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.