Take a fresh look at your lifestyle.

Amarant – pěstování

Amarant neboli laskavec (Amaranthus) je u nás znám především jako okrasná rostlina s nádhernými červenými květy. Je to květina našich babiček, která dnes opět zažívá renesanci. Svůj původ má amarant v tropickém pásmu Ameriky a Asie, kde většinou roste planě. Kromě záhonů lze tuto rostlinu pěstovat i na okenním parapetu, v zimní zahradě, dokonce jako pokojovou rostlinu. Určité druhy laskavce (amarantu) jsou však vhodné i ke konzumaci (amarantová mouka), a to především pro ty, co musí dodržovat bezlepkovou dietu. Jak to tedy s tím amarantem a jeho pěstováním vlastně je?

Amarant neboli laskavec

Amarant neboli laskavec se normálně pěstuje nejčastěji jako okrasná letnička. My si však dnes představíme amarant jako surovinu pro amarantovou mouku, která je vhodná pro bezlepkáře neboli celiaky. 

Amarant (laskavec) – pěstování

Amaranthus caudatus

Amarant, který můžete pěstovat nejlépe na zahrádce či předzahrádce, je relativně nenáročná rostlina. Pamatujte však na to, že svým vzrůstem zcela zastíní všechny ostatní rostlinky.  Jedná se o velmi robustní rostlinu, která podle druhu dorůstá až do výšky 1,5 m. 
Pokud budete amarant pěstovat jako okrasnou rostlinu, můžete ho v létě sestřihnout na výšku cca 30 cm. Laskavec vytvoří keřík, který ihned obroste množstvím hustého, převislého, ocasatého květenství v červené nebo zelenobílé barvě. 
Na záhon se amarant vysévá ve stejnou dobu jako fazol nebo kukuřice nebo jakákoliv jiná teplomilná rostlina – tedy v květnu.  Můžete si ho však také předpěstovat ve skleníku a sazenice přesadit na záhony na vzdálenost 50 cm. Rostliny tak bude dřív kvést. 
Amarant se sklízí v období října či začátkem listopadu.
Laskavec není náročný na stanoviště. Vyhovují mu však humózní, hlubší a střední půdy a také přímé slunce. Co však nesnáší, je zamokření

Amaranthus cruentus, A. caudatus, A. hypochondriacus, A. tricolor

Určitě vás bude zajímat, zda jsou pro konzumaci vhodné všechny druhy laskavce. Bohužel nejsou. Laskavců se celosvětově vyskytuje přes 60 druhů. Na zrno a využití jako listová zelenina se využívají v podstatě jenom čtyři: Amaranthus cruentus, Amaranthus caudatus, Amaranthus hypochondriacus a pro list neboli jako špenátovou zeleninu se využívá Amaranthus tricolor neboli laskavec tříbarevný.

Sklizeň amarantu

Koncem října či začátkem listopadu můžete sklízet celá květenství výše uvedených druhů amarantu. Necháte je uschnout, vyklepete semeno, které si potom můžete zpracovat pro mouku či využít jinak. 

A jaké je tedy využití amarantu kromě mouky?

  • Amaranthus tricolor

    Kromě mouky se dá využít semeno stejně jako kukuřice na popcorn, tak se dá jednoduše vypukat.

  • Listová hmota se dá zpracovat jako špenátová zelenina (nejlépe u druhu A. tricolor). 
  • Semeno amarantu můžete také nakličovat a přidávat do různých zdravých salátů.
  • Amarant je možno používat jako snídaňové cereálie.

Výtěžnost amarantu 

Z jedné rostliny, která je pěstována jako solitér, tedy samostatně rostoucí, můžete získat i kilogram semen. To pak jednoduše rozemelete a zpracujeme na amarantovou mouku.

Kde sehnat semínka amarantu?

Amaranthus můžete sehnat v jakékoliv semenářské prodejně. Semena jsou dnes již běžně dostupná.

Amarant dokáže překvapit

Může se stát, že po mírné zimě se nečekaně objeví velké množství sazeniček amarantu, jehož semenům se podařilo bez úhony přezimovat. Jakmile se objeví první červené lístky, přesaďte rostlinky na vhodné místo.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.