Take a fresh look at your lifestyle.

Akébie – pěstování

Akébie, resp. Akebia Quin neboli akébie pětičetná je popínavá rostlina, která plodí sladké “čokoládové” ovoce. Mít zahradní domek, či plot obrostlý „čokoládou“ –  o tom si mohli naši předkové, hlavně děti, nechat jenom zdát. Při výběru okrasných druhů proto dejte šanci i této méně známé popínavce. 

O rostlině

Akebia quinata

Akebie pětičetná (Akebia quinata) je jednodomá ovíjivá liána pocházející z Číny a Japonska. Přirozeně se však vyskytuje také v Koreji, kde roste, podobně jako v jiných zemích východní Asie, na vlhkých slunných místech, na okraji lesů a vodních toků. Z domoviny se rychle rozšířila do ostatních částí světa, kde se pěstuje jako okrasná rostlina.
(Setkat se můžete také s akébií trojlistou – Akebia trifoliata. Má tročetné listy, světle purpurové plody a tmavé květy, které nevoní. Dorůstá do výšky jen asi 6 m.)
Díky poměrně dlouhému vegetačnímu období opadávají u nás listy akébie až po prvních mrazech. V jižních státech je akébie rostlinou poloopadavou, ba dokonce stálezelenou. Zajímavé je, že zatímco na lícní straně jsou její listy zelené, na rubu mají barvu našedlou.

Akebia quinata

Akébie – jedinečná okrasa

Akébie se velmi dobře se hodí na pergoly, fasády, a opěrné zdi. Výborně obrůstá ploty a tvoří pohledovou clonu. Velmi dobře roste také po různých sloupech, stožárech, ráda šplhá i po starých stromech. Akébie vyniká atraktivními květy. Ačkoli rostou ve velkých hroznech s tenkou stopkou, často jsou překryty bohatým olistěním. Mají červenohnědou barvu, vynikají intenzivní a do daleka se šířící vanilkovou vůní. Jsou jednopohlavné, přičemž samčí jsou méně nápadné (mohou být bílé, růžové i červené; kvetou v trsech, doprovází samičí květy). Rostliny Akebia jsou cizosprašné, k dosažení úrody je proto třeba vysadit alespoň dvě rostliny.

Pěstební nároky

Akebia quinata

Při pěstování nevyžaduje akébie žádnou zvláštní péči. V dobré půdě a při dostatku vláhy se velice bujně rozrůstá. Letorosty mohou dosáhnout za rok délku i několika metrů. V případě, že se akébie příliš rozroste, můžete ji bez obav dle potřeby seřezávat. Řez snáší velmi dobře. Starší exempláře jsou mrazuvzdorné, mladým rostlinám ale prospěje, když je na zimu přikryjete listím nebo chvojím. 

  • Nejlepší je dopřát jí slunné stanoviště, ale snese i polostín. 
  • Obvyklým termínem vysazování je jaro. Rostliny se však prodávají výhradně kontejneru, proto je lze sázet téměř během celého roku.
  • Akébii vyhovuje klasická zahradní zemina, speciální nároky na její složení nemá. Půda by však měla být stále dostatečně vlhká, jinak dochází ke snížení vitality růstu. 
  • Chorobami ani škůdci u nás akébie netrpí, pěstuje se tedy bez použití chemických postřiků.

Plody akébie pětičetné – chutný pamlsek 

Plody akébie dozrávají v červenci až v srpnu, v našich podmínkách však často až na přelomu září a října. Rostou buď jednotlivě, nebo v trsech. Jsou velké asi 10 cm, růžové až světle fialové barvy. V době zralosti podélně praskají

  • Uvnitř plodu se nachází slizovitá dužina s množstvím lesklých černých semen. Je sladká a nejlépe chutná s citronovou šťávou. 
  • Oplodí je nahořklé, i tak se však může konzumovat, například smažit, přičemž se jeho hořkost ztrácí. 
  • Jedlé jsou i mladé výhonky. Používají se do ovocných a zeleninových salátů.

Dobrá rada na závěr

Starší rostliny akébie odebírají z půdy více vody. Můžete je proto použít k vysušování vlhkých zdí i základů budov.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.