Take a fresh look at your lifestyle.

Aglaonema – pěstování

Exotické rostliny, které mají původ v daleké cizině, se v našich interiérech vyskytují stále častěji. Vzhledem k původním podmínkám se ne všechny mohou pěstovat ve venkovních podmínkách. Jako půvabné živé dekorace v interiéru však svůj úkol plní dokonale. Příkladem takové pokojové rostliny je i aglaonema. V našich bytech zdomácněla poměrně rychle. Její elegantní a dekorativní vzhled oživí každý prostor.

Aglaonema – původ rostliny

Cesta této půvabné rostliny do našich interiérů byla poměrně dlouhá. V rámci obchodních cest do východní Asie se nejprve dostala na jih Evropy. Tam si okamžitě získalo pozornost hned několik druhů, zejména ty, které přišly z Bangladéše, Filipín a vybraných regionů v Číně. Jednotlivé druhy se následně uchytily i ve střední Evropě, kde je aglaonema dodnes pěstována jako jedna z nejkrásnějších okrasných pokojových rostlin.

Aglaonema – popis rostliny

 • Dospělá rostlina dokáže dorůst až do výšky jednoho metru. Při pěstování v interiéru ji udržujeme ve výšce 25 – 30 cm. Svým vzhledem trochu připomíná difenbachii.
 • Na zdužnatělých lodyhách se zjara nebo v létě objevují zelenavě bílá květenství v podobě toulců. Květy jsou nenápadné, nevoní. 
 • Plody jsou sytě červené bobule, které na rostlině mohou zrát 4 až 5 měsíců. Pozor – jsou velmi jedovaté!
 • Listy jsou kopinaté a velmi půvabné. Často vypadají jako umělé. Přesné zbarvení listů závisí na konkrétním druhu.

Aglaonema – nejčastěji pěstované druhy

V současnosti je známo více než 20 druhů této rostliny. Mají různou výšku i různě zbarvené listy. Navzdory mírným odlišnostem se jednotlivé druhy podobají, podobné jsou i podmínky potřebné k pěstování. mezi nejčastěji pěstované druhy u nás patří:

 • Aglaonema modestum (aglaonema skromná; lidově japonská vodní lilie nebo židovská lilie) s listy se zelenými listy.
 • Aglaonema pseudobracteatum se žlutými a krémovými skvrnami na zelených listech.
 • Aglaonema Silver Queen s téměř stříbrnými listy.
 • Aglaonema costatum (aglaonema žebernatá) a Aglaonema longifolium (aglaonema dlouholistá) – náročnější na ustálenou teplotu, pravidelnou zálivku a vydatné přihnojování než Aglaonema modestum.

Aglaonema – pěstování

 • Pokud jde o nároky na světlo, tak ty jsou opravdu minimální. Rostlina zvládne i severní stanoviště odvrácené od slunce. Kromě tmavých míst se rostlině bude dařit i v polostínu. Problém nemá ani se světlejšími prostory, ale je třeba ji chránit před přímým slunečním zářením. Sluneční paprsky ji dokážou spálit. Aglaonema nemá ráda ani průvan.
 • Nároky na teplotu jsou poměrně vysoké. I to je důvodem, proč se u nás aglaonema nepěstuje na zahradě. Téměř během celého kalendářního roku potřebuje teplotu od 20 do 25 °C. Výjimkou je pouze zima, kdy může být poněkud nižší, ale nesmí klesnout pod 15 °C.
 • Vyšší nároky má aglaonema také na substrát. Ideální volbou je rašelina, případně nějaká jiná propustná půda lehčího typu, kterou s rašelinou smícháme. Rašelina by měla být ve smíšeném substrátu zastoupena alespoň polovičním podílem.
 • Aglaonema potřebuje pro zdravý růst i vyšší vlhkost vzduchu, což má souvislost s jejím původním výskytem. Alespoň 50 až 60% vlhkost vzduchu jí dopřejte i v interiéru, kde je pěstována. Díky tomu je  ideální volbou i do koupelny.
 • Kromě vlhkosti vzduchu dbejte také na vlhkost půdy. Rostlinu polévejte pravidelně, vždy po vyschnutí substrátu. Obrovskou pomůckou při pěstování bude drenáž na spodní straně květináče, kterými bude vytékat přebytečná nespotřebovaná voda. Kořínky tak budou chráněny před hnitím.
 • Intervaly hnojení rostliny závisí na rychlosti růstu. Obvykle se hnojí dvakrát za měsíc. Po skončení vegetačního období stačí hnojit jednou za 4 až 6 týdnů. K hnojení aglaonemy je nejvhodnější kvalitní tekuté hnojivo aplikované ve formě běžné zálivky s vodou.
 • U mladších rostlin se připravte na každoroční přesazování. Pokud je rostlina starší a její růst zpomaluje, přesazovat ji stačí jednou za 2 nebo 3 roky. Častěji pouze v případě, kdy se kořeny tlačí na povrch substrátu nebo rostlina začíná přerůstat květináč. Nejlepším obdobím k přesazování je vždy jaro, a to bez ohledu na věk rostliny.
 • Aglaonemu je možné jednoduše množit. Nejjednodušší způsob je pomocí řízků. Ty stačí dát do nádoby s odstátou vodou a několik dnů je nechat na místě s trochou světla. Když se objeví kořínky, je možné rostlinky vysadit do květináče s vhodným substrátem.

Aglaonemu – hydroponické pěstování

Aglaonema patří mezi rostliny, které jsou jako stvořené pro hydroponické pěstování. Při takovém pěstování, kde není nutná žádná zemina, roste rostlina ještě rychleji. Navíc pěstování na bázi vody a živin přináší pozitiva, pro která po něm milovníci pokojových rostlin sahají stále častěji. Výhodou je méně péče a celkově čistší pěstování bez potřeby používat hlínu nebo rašelinu.

Aglaonema – čistička vzduchu

Bez ohledu na to, jaký způsob pěstování aglaonemy si vyberete, rostlina vás odmění zdravým růstem a nádherným vzhledem. Kromě estetické funkce se však postará také o praktický užitek. Ten přinese při čištění ovzduší v domácnosti, které znehodnocují látky jako formaldehyd či jiné škodlivé toxiny. Aglaonema je dokáže pohlcovat, což ji činí živou “čističkou ovzduší“ a užitečným pomocníkem při zlepšování vnitřního mikroklimatu.

Rada na závěr

Pozor na jedovaté plody! Chraňte před nimi děti i domácí zvířata.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.