Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vyčistit stříbro

Podívali jste se po letech do své šperkovnice a zjistili jste, že některé stříbrné kousky bohužel začaly černat či šednout? Nebo váš prstýnek, co pravidelně nosíte, už neoplývá leskem jako dříve? Nemusíte zoufat, tyto nepříjemnosti lze naštěstí snadno odstranit. Podívejte se na několik tipů, jak efektivně a rychle vyčistit stříbro.

Proč stříbro černá?

Stříbrné šperky jsou velice oblíbené. A to z několika důvodů. Z tohoto kovu lze vyrobit prakticky vše, od jednoduchých prstýnků až po složitější náhrdelníky a slavnostní komplety. Dále jsou stříbrné šperky poměrně levnou záležitostí, dovolit si je tedy může opravdu každý. Tyto výhody jsou samozřejmě vykoupeny i nevýhodami a jednou z nich je bohužel černání stříbra.

To může mít několik příčin. Spíše výjimečně se jedná o černání z důvodu nekvalitního materiálu. Někdy mohou šperky černat proto, že váš pot je pro ně příliš agresivní. Nejčastěji je však černání způsobeno sirovodíkem, na který stříbro bohužel reaguje. Ten (v malém množství vyskytující se ve vzduchu) pak vytvoří na povrchu šperku typicky známý černý povlak (sulfid).

Lze černání předejít?

Správnou péčí o stříbrné šperky můžete černání předejít. Důležité je zachovávat tyto zásady:

– nechodit se šperky do bazénu

– sundávat je před koupáním, sprchováním, mytím nádobí, úklidem

– i kuchyňské výpary mohou sirovodík, pozor při vaření

– nenechávat ležet volně

– nenechávat šperky v koupelně a jiných místech se zvýšenou vlhkostí

– šperky uchovávat na tmavém a suchém místě, ideálně zabalené do látkového sáčku

Jak vyčistit stříbro: tipy a rady

Vyčistit stříbro můžete mnoha různými způsoby. Většinou lze použít i přípravky, které běžně máte v kuchyni či koupelně. Jak tedy na to?

Pomocí kypřícího prášku či sody

Asi nejjednodušší a nejvíce využívaný způsob čištění stříbra je za pomoci některého z těchto dvou přípravků. Pozor však, není vhodné pro šperky s kameny či perlami. Vezměte hrnec, dno vyložte alobalem, nasypte sodu či kypřící prášek a zalijte vodou a povařte. Nechte šperky v tomto roztoku asi 30 minut, poté opláchněte a osušte. Šperky se zbaví černého povrchu a budou opět jako nové.

Pomocí zubní pasty

K vyčištění stříbra dobře poslouží i klasická zubní pasta. Pozor však na to, aby neobsahovala mikrogranule, ty by mohly povrch šperků poškodit. Stačí jen vzít jemný hadřík nebo starý zubní kartáček a pomocí pasty šperky vyleštit.

Pomocí octa

Méně zčernalé šperky můžete zkusit naložit do octové vody. Do 0,5 litru horké vody nalijte lžíci octa. Stříbro nechte v lázni asi 20 minut. Opět osušte a doleštěte hadříkem či papírovou utěrkou.

Pomocí speciálních prostředků

V každém klenotnictví by vám měli prodat nějaký přípravek na čištění stříbra. Mnohdy se k tomu využívá i speciální hadřík napuštěný vhodným roztokem.

Rhodiované stříbro

Zvláštním druhem stříbra je takzvané rhodiované stříbro. Rhodium je kov, který není tak náchylný k poškození a k oxidaci, proto se používá v tenké vrstvě na stříbrné šperky. Takto upravené stříbro se čistí jiným způsobem, obvykle stačí jen přeleštit flanelovým hadříkem, nebo donést do klenotnictví, kde ho vyčistí odborně. Pokud byste použili mechanické čištění stejné jako u klasického stříbra, vrstvu rhodia si můžete strhnout.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.