Take a fresh look at your lifestyle.

Jaké jsou nejčastější problémy akumulačních kamen? Tento seznam závad vám udělá jasno

Ani akumulační kamna nejsou nesmrtelná. Po několika letech provozu se součástky mohou opotřebit a postupně odcházet. Dobrou zprávou je, že náhradní díly jsou nejen snadno dostupné, ale také levné. Stačí přijít na kloub dané závadě. V tomto článku se dozvíte o nejčastějších poruchách akumulaček, jejich příčiny a zároveň tipy, jak je řešit.

Akumulační kamna

Akumulační kamna se stále těší oblibě. A není se čemu divit – dokážou dlouhodobě udržet teplo a postupně ho uvolňovat, což vede k rovnoměrnému a efektivnímu vytápění. Díky této schopnosti navíc domácnosti mohou využít levnější nízký tarif energie, a výrazně tak ušetřit. V neposlední řadě pak vydrží sloužit pěknou řadu let. Možná i vy máte ještě stará kamna po babičce, která stále fungují. Nicméně čím víc toho mají za sebou, tím větší je šance, že se něco pokazí. Přinášíme přehled 4 nejčastějších závad akumulaček a náhradních dílů kamen, které budete k jejich opravě potřebovat.

Teplota kamen nejde regulovat

Za tímto problémem se obvykle skrývá nefunkční termostat – důležitá součástka, která slouží ke správnému nastavení teploty. Pokud jste zjistili, že se samovolně vypíná nebo že jsou kamna zbytečně rozpálená, pak je potřeba termostat kompletně vyměnit. Jako vodítko při výběru nového termostatu k akumulačním kamnům poslouží manuál výrobce, který vám odhalí, jaký typ budete potřebovat.

  • AD RD, HB RB a Elka: Termostat s rozsahem 50–220°C
  • Fiko, Fikoterm a Fiĺakovo: Termostat s rozsahem 50–190°C.
  • Emko a Rukona: Termostat s rozsahem 50–320°C.

Termostat

Akumulačky jsou studené

Co dělat, když narazíte na opačný problém? Pokud jste zaregistrovali, že akumulační kamna se vůbec nenahřívají, problém většinou tkví v tepelné pojistce. Pojistný termostat funguje jako tepelná ochrana při tepelném nabíjení, čímž také brání také vzniku případných požárů. Jestliže kamna netopí, tepelná pojistka může být buď vypadlá, nebo vypálená (v důsledku přehřátí kamen). V takovém případě budete potřebovat novou 3fázovou pojistku s vypínací teplotou 240°C, 250°C nebo 340°C (opět záleží na výrobci).

Kamna nehřejí rovnoměrně

Tepelná pojistka je v pořádku, ale kamna stále nehřejí? Nebo hřejí, ale jen na některých místech? Pak je zakopaný pes v topném tělese. Topné články zahřívají akumulační magnezitové jádro z cihel, které pak drží potřebné teplo pro vytápění. Pokud kamna nehřejí tak, jak mají, pak je s největší pravděpodobností spálená topná tyč. A výměně se nevyhnete.

Při výběru nové součástky znovu vezměte v potaz výrobce. Jednotlivé topné spirály do akumulačních kamen se od sebe totiž výrazně liší.

  • Fikoterm: zabudovaná výhřevná tyč
  • AD RB a Elka: topné podkovy ukončené keramikou
  • Emko a Rukona: tvarovaná topná tyč ukončená vývody (keramické korálky nebo lanko)

Akumulační kamna

 

Ventilátor se netočí

Ventilátor do akumulačních kamen má na starosti rozhánění teplého vzduchu do okolního prostředí, aby se místnost rychleji vytopila. Nasává studený vzduch a prohání ho kolem jádra kamen. Pokud jste si všimli, že v místnosti je i přes zapnuté vytápění zima, na vině může být právě nefungující ventilátor. Hlavní příčinou obvykle bývají zadřená ložiska, kvůli kterým se větrák netočí. A stejně jako v dalších případech se výměně nevyhnete.

Když se rozbijí akumulační kamna, není potřeba hned kupovat nové. Stačí jen určit závadu a pořídit ten správný náhradní díl. Tím šetříte přírodu i svoji peněženku.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.