Take a fresh look at your lifestyle.

Zateplení stropu polystyrenem

Rekonstruujete starý dům, chatu nebo chalupu? Nebo máte pocit, že vám doma uniká příliš mnoho tepla a netušíte kudy? Máte nad obytným prostorem už jen půdu? Je pravděpodobné, že energie uniká stopem. Je tedy vhodné investovat do jeho zateplení. Lze to udělat mnoha způsoby. Jedním z nich, a hojně využívaným, je zateplení stropu polystyrenem.

Zateplení stropu polystyrenem – výhody materiálu

Polystyren je velmi často používaným materiálem nejen na zateplování. Je to logické, má totiž oproti jiným materiálům mnoho výhod. Používá se buď jako pěnový, nebo extrudovaný. Jaké má který z nich výhody a nevýhody?

Pěnový polystyren

Asi vůbec nejběžnějším prostředkem k zateplení je pěnový polystyren. Využívá se hlavně při zateplení podlah, střech nebo fasád. Mezi jeho hlavní výhody patří zdravotní nezávadnost, nízká hmotnost, nízká nasákavost vody, dlouhá životnost a velmi dobrá cenová dostupnost. Je také dobrým tepelným i zvukovým izolantem. Jeho největší nevýhodou je hořlavost a malá tepelná odolnost. Navíc se s ním velmi dobře pracuje.

Extrudovaný polystyren

Tento polystyren má všechny výhody polystyrenu pěnového. Je o něco dražší, oproti pěnovému polystyrenu má však mnohem větší mechanickou pevnost. Není nasákavý. Vyrábí se hlavně v deskách, které mohou být i různých barev.

Na co dát pozor při izolaci stropu

Pokud se sami chcete pustit do zateplení stropu, pak je potřeba znát určitá stavební pravidla. Jde zejména o to, aby vám prostor pod izolací a trámy nezačal plesnivět díky kondenzaci vody. Proto je tedy důležité, aby nevznikaly tepelné mosty a voda se nezačala srážet.

Strop můžete zateplovat buď z vnitřní, nebo z vnější strany. Od toho se bude i lišit použitý materiál a postup. Některé stropy lze zateplovat jen shora, ne z vnitřní strany. Jedná se zejména o stropy betonové nebo keramické. Pokud má strop dřevěné trámování, není polystyren vhodným materiálem vůbec.

Raději s odborníky

Nejste-li si stoprocentně jisti, že zateplení stropu zvládnete sami, poraďte se s někým zkušenějším. Můžete si nechat strop kompletně zateplit, nebo jen váš záměr s odborníkem probrat. Je lepší jednorázově investovat do specializované firmy, než se pak dlouhý čas trápit s nesprávným zateplením. To může totiž ve finále přinést víc starostí, než užitku. A díky možné tvorbě plísní také zdravotní problémy.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.