Take a fresh look at your lifestyle.

Stavba venkovního krbu svépomocí

Součástí moderní zahrady jsou v poslední době krby. Mnoho lidí nemá po náročném pracovním dni čas ani náladu na aktivní relaxaci, a tak se snaží trávit alespoň co nejvíce času na zahradě. A posezení u krbu může být tím správným typem odpočinku. Zahradní krby slouží ke grilování a přípravě pokrmů. Uvažujete také nad pořízením zahradního krbu? Pak zapřemýšlejte, zda ho nezvládnete postavit sami. Stavba krbu svépomocí není taková věda, jak by se mohlo zdát.

Dobré místo je důležité

Než začnete se stavbou, pořádně se rozhlédněte po zahradě a zapřemýšlejte, kam by se krb hodil. Není vybrané místo pod stromy? Nepůjde kouř do oken sousedům, nebo do garáže či pergoly? Nebude vás obtěžovat přílišný vítr? To, kam krb postavíte, je poměrně zásadní otázka. Špatně zvolené místo může mít pak za následek nechuť k používání krbu. Máte-li pergolu, je nejideálnější postavit ho přímo tam.

Vše si dobře naplánujte

Nepouštějte se do stavby krbu bez předem sepsaného plánu. Jen díky tomu v průběhu nezjistíte, že vám shází některá ze základních stavebních surovin. Sepište všechen materiál, který budete ke stavbě potřebovat. Udělejte si nákres, jak bude váš krb vypadat. Bude mít ve spodní části prostor pro uchování dřeva? To záleží skutečně jen na vás.

Stavba krbu svépomocí

Základy

Máte vše sepsáno? Víte, jak bude krb vypadat? Dorazil vám veškerý stavební materiál? Pak se můžete pustit do stavby základů. Nejprve je potřeba srovnat terén. Poté vyhloubíte základovou jámu, kterou vylijete betonem. Měla by být hluboká okolo 80 – 100 cm. Do betonu je vhodnější přidat ocelové dráty nebo kameny pro zpevnění. Beton nechte zaschnout. 

Nadzemní část krbu

Krb se nejčastěji staví z šamotových cihel, kamenů, klasických cihel nebo tepelně izolačních desek. V tuhle chvíli už máte rozmyšleno, jak bude krb vypadat, a tak se můžete pustit do stavby. Nejprve vznikne bednění (například ze dřeva), které bude udávat tvar stavby. Pak můžete začít zdít ohniště. Ideální jsou šamotové cihly, protože vydrží vysokou teplotu. Zdi krbu je výhodně zpevnit výztuhovými dráty.

Ohniště by mělo být vysoké okolo 70 cm a hluboké zhruba 45cm. Ve spodní straně ohniště bude rošt, který reguluje přívod vzduchu.  Zdi krbu rovněž vystavte ze šamotových cihel, nebo jimi krb alespoň obezděte. Na zbytek krbu včetně komína se už hodí i cihly klasické. Místo běžné malty se používá malta šamotová.

Stavba krbu svépomocí-komín

Komín je důležitou součástí krbu. Proto si při jeho stavbě dejte záležet. Mezi komín a topeniště se umístí cca 3mm silný ocelový plech (tzv.sopouch). Komín by měl být dostatečně vysoký, ideálně mezi 2 – 3 metry. Stavíte-li krb venku, mimo zastřešený prostor, je vhodné konec komína osadit stříškou. Pak vám dovnitř nenaprší.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.