Take a fresh look at your lifestyle.

Statice – pěstování

Pokud byste byste navštívili květinářství a chtěli koupit slaměnky, nemusela by vám obsluha rozumět. Když však budete poptávat statici neboli limonku, to bude něco jiného. Krásné sušené květy statice však nemusíte kupovat, můžete si je vypěstovat přímo na své zahradě, a následně usušit. Není to vůbec složité. Pojďme si tedy o těchto rostlinách, které se vyskytují v mnoha barevných variacích a o jejich pěstování říci něco více.

O statici (limonce)

Statice neboli limonky se řadí mezi vytrvalé i jednoleté rostliny s pěknými květy, které jsou vhodné k řezu i k sušení. Patří do čeledi olověncovitých (Plumbaginaceae) a rostou planě v celém Středomoří.

Jednotlivé druhy statice vypadají velice hezky společně s omanem (Inula ensifolia), ostřicí (Carex buchanani, třeslicí (Briza media). Vhodnými sousedy statice jsou také Bouteloua oligostachya (moskytovka něžná neboli moskytí tráva) a Anaphalis triplinervis (plesnivka trojžilná).

Druhy limonek (static) pěstovaných u nás

Statice sinuata (Limonium sinuatum), tedy limonka chobotnatá – “pravá” statice (letnička)

která si toto označení nese i ve svém názvu. Pěstuje jako jednoletá rostlina. Je 45 až 90 cm vysoká a stejně jako na svém přírodním stanovišti potřebuje písčité propustné půdy na plném slunci. Používá se společně s nízkými suchomilnými trvalkami a jednoletými rostlinami. Dobře působí ve spojení s kameny a kamennými deskami. Hlavně se však pěstuje na záhonech jako rostlina k sušení. Kvete od července do září bíle, tmavomodře, zářivě tmavomodře, světle modře, tmavě růžově nebo v různých odstínech růžové – záleží na odrůdě.

Limonium latifolium – limonka širokolistá (trvalka)

Tato limonka se pěstuje jako vytrvalá rostlina. Narůstá přibližně do výšky 60 cm a vytváří husté trsy. Kvete drobnými, světle fialovými květy, které jsou závojovitě rozprostřené v hustě rozvětvených latách. Tato statice kvete od května do července.

Limonium tataricum – limonka tatarská (trvalka)

je jen 30 cm vysoká. Bílé květy ukazuje od července do září. Nejčastěji se pěstuje k sušení.

Limonium suworowii (letnička)

80 cm vysoká, růžově červená statice.

Limonium bonduellei (letnička)

90 cm vysoká, žlutavá limonka.

Statice – pěstování

  • Limonkám se nejlépe daří na vápenitých a dobře propustných půdách s dostatečným množstvím živin.
  • Pro vydatné kvetení potřebují teplé a chráněné stanoviště na plném slunci.
  • Statice se vysévají v dubnu až květnu přímo do půdy venku, nebo již v březnu do pařeniště (klíčí zhruba týden při teplotě cca 18 oC). V tom případě se semenáčky přepichují a sazenice se vysazují až v květnu.
  • Statice je možno množit výsevem nebo dělením rostlin.
  • K sušení se sbírají stvoly v průběhu celého měsíce srpna. Dobré je sušit je ve stínu – ideální je půda s mírným průvanem. Zavěšeny by měly být květem dolů. Svůj tvar a barvu si statice podrží minimálně jeden rok.

Statice řežte dopoledne nebo navečer, dříve než padne rosa. Rostliny k sušení nikdy nesklízejte po dešti.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.