Take a fresh look at your lifestyle.

Rostlina šanta kočičí – pěstování

Máta kočičí, dunda, kocourník, melisa, ožanka, marulka – to jsou některá z dalších pojmenování šanty kočičí (Nepeta cataria). Šanta kočičí je léčivá bylina (vzdálená příbuzná marihuany), která kočky přivádí takřka k extázi, zatímco u člověka dokáže nastolit rovnováhu. Může mít zrovna tak modré květy (většinou však bílé či narůžovělé) jako oblíbené zahradní trvalky – levandule či šalvěj. Stejně jako ony miluje slunce a obsahuje celou řadu aromatických látek. Šanta kočičí, stejně jako levandule a šalvěj, patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).

Šanta kočičí – rostlina pro kočku

Pocit blaha –  přesně to pociťují kočky a kocouři, kteří se přiblíží k šantě kočičí, o které se hovoří také jako o “kočičím kokainu”. Jakmile kočky tuto rostlinu objeví, začnou se v ní válet, mazlit se s ní a užírat její lístky. Na chvíli se prostě dostanou do tranzu. Látka, která u koček vyvolává euforii, se nazývá nepetalakton. Je součástí vonných silic šanty. Pokud ho kočka vdechne, dostaví se zmíněný euforizující účinek. Chemicky je nepetalakton podobný halucinogenům obsaženým v konopí. Nezajímavý je i velice dobrý repelentní účinek nepetalaktonu.

Šanta kočičí – bylina pro člověka

 • Trápí vás nachlazení a horečka? Potom si připravte nálev z listů a květenství šanty kočičí. Podporuje pocení a snižuje teplotu.
 • Pokud trpíte bolestmi hlavy nervového původu, můžete se kromě pití čaje pustit také do žvýkání čerstvých listů.
 • Šanta kočičí vám však udělá dobrou službu i při kolice, podrážděném žaludku či nejrůznějších poruchách trávení.
 • Šanta kočičí obecně relaxační účinky.

Udělejte svým kočičím kamarádům radost

Přemýšlíte, jak se k šantě kočičí dostat? Chtěli byste ji pořídit svým kočičím kamarádům? Můžete si ji koupit v prášku a rozsypat je jen tak po podlaze nebo jí třeba poprášit kočičí pelíšek. V prodeji jsou také hračky, které šantu kočičí nebo její výtažky přímo obsahují. Můžete si ale také koupit semínka a šantu kočičí si vypěstovat. Je to opravdu jednoduché.

Šanta kočičí – pěstování

 • Věnujte pozornost již samotnému výsevu semen. Jsou velmi malá, proto je vysévejte maximálně do hloubky 0,5 cm. Semena vysévejte řídce, aby dobře klíčila.
 • Doba klíčení šanty kočičí je poměrně dlouhá – někdy až tři týdny. Vyseté rostlinky se budou objevovat postupně. Semena potřebují ke klíčení teplotu kolem 20 stupňů Celsia. Nejlépe tedy uděláte, pokud šantu budete vysévat v letních měsících. Pokud budete chtít šantu vysévat na jaře, tedy v březnu nebo dubnu, můžete, ale pouze do pařeniště.
 • Rostlinám šanty kočičí se nejlépe daří na slunném stanovišti. Zvládnou dobře i polostín. Stín šantě však neprospívá. Trpí v něm houbovými chorobami, které ji mohou zcela zdecimovat.
 • Šanta kočičí nemá žádné speciální nároky na půdu. Upřednostňuje však půdu propustnou.
 • Při venkovním pěstování sazeničky vysazujte nebo přetrhávejte na vzdálenost minimálně 40 cm. Hustá výsadba šantě nesvědčí – v dalších letech se totiž značně rozroste.
 • Pokud budete chtít, aby byly vaše rostliny pěkně košaté, zaštipujte nebo zastřihávejte jejich vrcholky.
 • V prvním roce rostlina vyroste zhruba 50 až 60 cm, po několika letech dosáhne výšky 150 cm a zabere téměř tři čtvrtě metru.
 • Někdy se stává, že po několika letech pěstování šanta kočičí na jaře už neobrazí. Proto je dobré mít v záloze vždy nějaké předpěstované rostliny.
 • Šantu kočičí můžete množit také pomocí řízků. Rostlinám, které chcete využít k řízkování, odstraňujte květní vrcholy, aby se kvetením příliš nevysilovaly.

O šantě kočičí se traduje, že dokáže přilákat nový roj včel. Stačí, aby včelař touto rostlinkou potřel vnitřek úlu.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.