Take a fresh look at your lifestyle.

Pupalkový olej a jeho účinky

Léčivé účinky pupalky dvouleté (Oenothera biennis) znali už američtí domorodci. Rostlina totiž pochází pochází ze Severní Ameriky. Pupalka, anglicky nazývaná evening primrose – večerní petrklíč, otevírá své žluté květy až navečer, proto ta přezdívka. V lidovém léčitelství byla celá rostlina používána například k léčbě hemeroidů, bolestí žaludku, bolestí v krku nebo k léčbě chrapotu a pohmožděnin. Jak se však později zjistilo, nejcennější je olej z jejích semen – pupalkový olej. Tento olej obsahuje kyselinu gama-linolenovou, mastnou kyselinu, která v těle funguje podobně jako hormony. A ty, jak známo, řídí mnoho tělesných funkcí.

Pupalka dvouletá

 • Pupalka svými charakteristickými žlutými kvítky připomíná diviznu.
 • Tato dvouletá bylinka vytváří v prvním roce mohutný kořen a růžici listů.
 • V druhém roce vyroste lodyha, která může dorůst až do výšky dvou metrů.
 • Lodyha nese nepřehlédnutelné žluté kvítky uspořádané v hroznovém květenství.
 • Květy rozkvétají vždy v podvečerních hodinách a vydávají velmi omamnou sladkou vůni, která láká noční motýly.

To nejdůležitější, co nás na pupalce dvouleté bude zajímat, jsou její semena. Mají hnědou až načervenalou barvu a nepravidelný tvar. Jsou uloženy v podlouhlých tobolkách. Semena obsahují nenasycené mastné kyseliny včetně kyseliny gama-linolenové.

Pupalkový olej – složení

Pupalkový olej obsahuje především nenasycené mastné kyseliny, které se souhrnně označují jako vitamín F. Pro správné fungování organismu jsou nesmírně důležité. Vzhledem k tomu, že si je naše tělo nedokáže samo syntetizovat, musíme tyto látky dodávat zvenčí. Mluvíme o esenciálních mastných kyselinách. Z nich obsahuje pupalkový olej zejména kyselinu linolenovou (cca 70 %) a kyselinu gama-linolenovou – GLA – (cca 10 %).

 • Důležité je i to, že kyselina gama-linolenová z pupalkového oleje je velmi dobře vstřebatelná. V lidském těle se mění na prostaglandiny a leukotrieny. Jedná se o látky podobné hormonům, jež ovlivňují celou řadu tělesných funkcí. Důležité je vyzdvihnout, že prostaglandiny pupalkového oleje se vyznačují výrazným protizánětlivým účinkem. A právě v tom tkví jeho blahodárné působení na organismus.

Pupalkový olej a jeho účinky

Pozoruhodných účinků pupalkového oleje je celá řada. Kromě toho, že je významnou součástí buněčných membrán, vykazuje kyselina gama-linolenová vysoký protizánětlivý účinek.

Při vnitřním užívání

 • pozitivně ovlivňuje (zrychluje) metabolismus;
 • podporuje správnou činnost srdce a cév;
 • podporuje prokrvování končetin;
 • vykazuje antidepresivní účinky;
 • má prokazatelné protizánětlivé účinky na klouby;
 • významně pomáhá ženám při jejich typických ženských obtížích.

Vnější užívání pupalkového oleje zmírňuje projevy onemocnění kůže (ekzémy, acne rosacea) a zlepšuje kvalitu pleti, vlasů a nehtů.

Pojďme vypíchnout některé významné účinky pupalkového oleje

Pupalkový olej a diabetická neuropatie

GLA v pupalkového oleje potlačuje rozvoj diabetické neuropatie. (Jedná se o poškození nervů, které je běžnou komplikací cukrovky a kterým trpí i současný prezident Miloš Zeman.)

Po ročním pravidelném užívání pupalkového oleje u lidí s diabetickou neuropatií bylo prokázáno významné zlepšení – omezení palčivost, částečné obnovení citlivosti a podobně.

Pupalkový olej a ekzém

Pupalkový olej, pokud je pravidelně užívám vnitřně i z vnějšku, dokáže významně ulevit lidem, kteří trpí ekzémem. Uleví od svědění a co je nejdůležitější, omezí spotřebu steroidních mastí a krémů, které se vyznačují nepříznivými vedlejšími účinky.

Pupalkový olej a menstruační potíže

Pupalkový olej dokáže blokovat zánětlivé prostaglandiny, které jsou příčinou menstruačních křečí a bolestí. V premenstruačním syndromu sehrává tento olej rovněž významnou roli, neboť zmírňuje bolesti prsů. Ukazuje se, že pupalkový olej dokáže sehrát významnou pozitivní roli i v terapii neplodnosti a při endometrióze.

Pupalka dvouletá byla právem zařazena mezi rostliny třetího tisíciletí.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.