Take a fresh look at your lifestyle.

Podzemnice olejná – pěstování

Podzemnice olejná je luštěnina patřící do čeledi vikvovitých. Je to nízká jednoletá rostlinka – dorůstá do výšky 30 a 50 cm. Její žluté květy připomínají květ hrachu. Jakmile podzemnice olejná odkvete, oplozený semeník se zavrtá 3 až 6 cm hluboko do půdy. Tam se z něj vyvine tvrdý lusk, ve kterém jsou ukryta semena (1 – 7). Pokud byste tento syrový (čerstvě získaný) plod – burák – ochutnali, budete mít dojem, že opravdu jíte hrášek.

I když je podzemnice olejná původem z Jižní Ameriky, rozšířila se do celého světa. Dnes se pěstuje na obou částech amerického kontinentu, v Africe, Indii, Číně i v Evropě. Pěstování podzemnice olejné si můžete vyzkoušet i vy!

Podzemnice olejná – pěstování ze semen

Podzemnice olejná se dá pěstovat

  1. z nepražených arašídů
  2. ze sazenic

Zatímco sazenice koupíte v obchodech jen zřídka, semena podzemnice olejné (tedy nepražené arašídy) ve specializovaných prodejnách semen seženete poměrně jednoduše. Někdy dokonce i v obchodech s krmivem pro exotické ptactvo. My si dnes ukážeme, jak pěstovat podzemnici olejnou (arašídy, buráky, burské oříšky) ze semen.

Příprava semen podzemnice olejné na výsev

  • Semena podzemnice namočte na dva až tři dny do vlažné vody. Alternativou je zabalit je do namočeného vaty, případně vysadit nenaklíčená semena přímo do půdy (4 cm hluboko) s dostatečnými odstupy.
  • Zdravá semena začnou klíčit někdy již po 24 hodinách, může to ale trvat i déle.
  • Klíčící semena opatrně zasaďte do prohřáté půdy a udržujte teplotu okolního prostředí nad 15 °C, ideálně kolem 20 °C.

Podzemnice olejná – nároky na půdu

Ideální je snadno výhřevná písčitá půda s cca 6.0 pH. Měla by obsahovat dostatek vápníku, fosforu a draslíku. Zeminu obohaťte kvalitním vyzrálým kompostem a trochou rašeliny.

Podzemnici olejnou můžete pěstovat v prostorných květináčích, truhlících, nejlépe se jí ale bude dařit ve volné půdě, např. ve vyhřívaném skleníku či foliovníku. S příchodem teplejších dnů můžete předpěstované sazenice přenést i do nevytápěného skleníku nebo fóliovníku, dbejte však na to, aby rostlinky nikdy netrpěly teplotami nižšími než 15 °C.

Podzemnice olejná – nároky na závlahu

Malé rostlinky potřebují opatrnou každodenní zálivku – nejlépe odstátou vodou, avšak bez přílišného promáčení půdy. Později stačí zálivka už jen podle potřeby. Po rozkvětu je třeba zálivku omezit, aby se podpořila tvorba plodů.

Co vás při pěstování podzemnice čeká?

Podzemnice olejná vyžaduje dostatek prostoru, tepla a slunce, vláhy. Chraňte ji před průvanem a špatným počasím, ale podle potřeby i před extrémním poledním letním sluncem. Od konce května by již cca 12 cm vysoké rostlinky podzemnice olejné mohou být rostlinky trvale i venku, ale pouze v teplejších oblastech (jižní Morava, Polabí). Zdravé rostlinky vám vyrostou i do výšky kolem 50 cm.

Po odkvětu (po oplození žlutých květů) začíná intenzívně růst stopka, která nese na konci oplozený semeník. Ten směřuje dolů k zemi, kde se zavrtává 3 až 6 cm hluboko do půdy. Tomuto jevu se říká geocarpismus. Pod zemí se vytvoří lusk se semeny (může jich být 1 – 7).  Semena jsou obalena červenofialovým osemením.

Pokud rostlinám v procesu “zavrtávání se do půdy” opatrně pomůžete (přisypáním půdy k výhonkům, směřujícím k zemi), určitě získáte vyšší úrodu.

Kdy jsou arašídy připraveny na sklizeň?

Podzemnice olejná dává najevo zralost zežloutnutím celé rostliny, k čemuž dochází cca v září – závisí na termínu výsevu.

Podzemnici olejnou ze semen můžete v interiéru vysévat v podstatě celý rok, ideálně v lednu. V každém případě, pokud budete podzemnici olejnou pěstovat venku ve volné půdě, musíte zajistit sběr před příchodem podzimních dešťů.

Nejjednodušším způsobem zpracování úrody je arašídy za čerstva důkladně umýt, oloupat a nasucho upražit na pánvi. Dobrou chuť!

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.