Take a fresh look at your lifestyle.

Perila křovitá – pěstování

Ve spojení s pěstováním rostlin se čím dál častěji objevuje pojem greens. Jedná se o listovou zeleninu, která nepoužívá k přípravě teplých a studených pokrmů, jako například zelí, ale zejména k dochucování zeleninových salátů. Greens se tedy většinou pěstuje pro sklizeň mladých křehkých listů s vysokou nutriční hodnotou. Mezi greens řadíme i perilu křovitou, která začíná čím dál častěji zdobit zahrádky v Čechách a na Moravě, v zimě pak okenní parapety. Budete-li Perilu křovitou pravidelně sestřihávat 3 až 5 cm nad povrchem půdy, bude stále bohatě obrůstat pro následnou sklizeň. Pozor však na to, abyste nepoškodili srdíčko.

Perila křovitá – původ a rozšíření

Perila křovitá (Perilla frutescens) patří do čeledi hluchavkovitých, odtud také její nápadná podoba s kopřivou nebo chcete-li s hluchavkou. Domovinou perily je pravděpodobně Jihovýchodní Asie, zejména Čína, Japonsko, Korea a Vietnam.

Perila křovitá – botanický popis

 • Perila křovitá je jednoletá aromatická bylina s rychlým průběhem života, vás překvapí buď svou sytě zelenou purpurovou barvou listů. Záleží na tom, o jaký kultivar se jedná.
 • Tmavě zelené až tmavě fialové listy jsou na okrajích pilovité, mohou být jemně plstnatéhustě huňaté.
 • Květenství typické pro čeleď hluchavkovité: zvonkovitý Kalich a bledě bílá koruna.

Perila křovitá – pěstování

Co se týče pěstování, patří perila křovitá ke skromným rostlinám:

 • naše klimatické podmínky jí vyhovují
 • daří se jí na písčitých až středně jílovitých půdách, zvládne půdy kyselé, neutrální až zásadité;
 • pro pěstování nepotřebuje nijak zvlášť úrodnou půdu, co však potřebuje, je dostatek vláhy;
 • nevýhoda – jedná se o samosprašnou rostlin s nízkou životaschopnosti semen;

Perilu vysévejte přímo do připravené půdy na počátku jara, kdy teploty dosahují 13 až 18 stupňů Celsia, výsevy můžete během léta opakovat. Než budete semínka vysévat, můžete je přes noc namočit do vlažné vody (není to ovšem podmínka) a teprve potom vysít na povrch substrátu a jen lehce zasypat zeminou. Vzešlé rostlinky vyžadují spon 0,2 x 0,2 m nebo 0,6 x 0,3 m, již za dva až tři měsíce od výsevu můžete začít mladé výhonky sklízet (záleží ale na kultivaru).Tolik, pokud se týká pěstování na venkovních záhonech.

Perile křovité se daří i v truhlíku na balkóně či květináči za oknem. Důležité je, aby měla slunné a teplé místo.

Perila křovitá – význam a využití

 • Perila se pěstuje zejména pro mladé výhonky. Ty je možno použít do nejrůznějších zeleninových pokrmů, dají se dokonce vařit i smažit. Nať a vínové listy mají příjemně štiplavou chuť, která výborně dochutí ryby a maso.
 • Pokud si nasbíráte semena, můžete je opražit. Jsou skvělým krmivem pro ptáky.
 • V Japonsku je perila součástí národních jídel, dokonce ji přidávají i do cukrovinek a salátů.
 • Zejména v Asii se perila křovitá používá v lidovém lékařství. Zejména při problémech s dýchacím ústrojím, například proti kašli. Vzhledem k tomu že dokáže potlačovat uvolňování histaminu, který je odpovědný za spouštění alergických reakcí, Mluví se o této rostlině jako účinném antihistaminiku, tedy rostlině, která může do jisté míry nahradit klasické léky na alergii.

Tip

Perile křovité se nejlépe daří  v blízkosti rajčat. Odpuzuje nevítaný hmyz a láká motýly.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.