Take a fresh look at your lifestyle.

Optimální vlhkost v bytě

Trápí vás suchý kašel, vysušená pokožka, vyrážky nebo bolest v krku? Nebo vám doma plesnivějí zdi, rosí se okna, vzduch je zatuchlý a nepříjemný? Pak vás zřejmě, stejně jako stovky dalších domácností, trápí problém s optimální vlhkostí vzduchu. Co to vlastně optimální vlhkost je? A jak udržet optimální vlhkost v bytě?

Příliš suchý vzduch

Pomalu přichází zima, a to je období, pro které je téma příliš suchého vzduchu velmi aktuální. Topná sezóna prostě dělá s vlhkostí v bytě své. Máte radiátory na maximum a málo větráte? Pak si můžete být jisti, že vás začnou trápit neduhy spojené se suchým vzduchem. A co to může být? Oteklé oči, bolesti v krku, vysušená kůže a sliznice, neustálá únava, chrapot, suchý kašel, ucpaný nos a další.

Jak bojovat se suchým vzduchem

Pokud vás tyto obtíže trápí, zkuste zvlhčit vzduch ve vašich místnostech. Na trhu jsou dostupné nejrůznější přístroje. Vyzkoušet můžete parní nebo ultrazvukové zvlhčovače vzduchu. Jestliže si nejste jisti, zda je suchý vzduch to, co vás trápí, máme jednodušší způsob, jak to zjistit. Už naše babičky pro zvýšení vlhkosti používaly mokrý ručník či prostěradlo přes radiátor. Případně na něj stavěly nádobu s vodou. Vyzkoušejte to také. Pokud se stav zlepší, můžete investovat do zvlhčovače.

Příliš velké vlhko

Možná vás ale trápí opačný problém, a to velká vlhkost. Ani ta není dobrá, a to nejen pro organismus. Díky vysoké vlhkosti často dochází k plesnivění stěn bytu. V bytech bývá častou příčinou nedostatečné větrání, špatné odpařování při vaření či koupeli, nebo sušení prádla uvnitř. Vysoká vlhkost se projeví zejména rosením oken, zrcadel, plísní, přemnožením roztočů, skvrnami na zdech. U lidí mohou přijít alergie a jiné zdravotní problémy.

Co s vysokou vlhkostí

Trápí vás vysoká vlhkost vzduchu? Co s ní ale dělat? Hlavně zkuste doma důkladně a často větrat. Ideální je vytvořit průvan, kdy se rychle vymění vzduch, ale neochladí se zdi. Pokud nemáte digestoř, rovněž vařte při otevřeném okně. Páry musí mít kam unikat. Stejné je to při žehlení, ideální je mít okna otevřená alespoň na mikroventilaci. Pokud doma pěstujete mnoho květin, i ty mohou vlhkost zvyšovat. Jestliže nic z toho nezabere, pořiďte si odvlhčovač.

Jaká je optimální vlhkost v bytě

Pořád ze všech stran slýcháte, jak je optimální vlhkost důležitá. Jenže co je to vlastně optimální vlhkost? Jak se měří a kde zjistím, zda náš byt vyhovuje? Samozřejmě se optimální vlhkost liší podle účelu místnosti. Jiná bude v ložnici, jiná v kuchyni či koupelně. Udává se, že v létě by se měla vlhkost pohybovat mezi 40-55%, v zimním období o něco více – 45-60%. Ke změření vlhkosti slouží vlhkoměry. Často jsou součástí domácích teploměrů nebo barometrů.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.