Pokud hledáte na svou zahrádku zeleninu, kterou budete moci konzumovat syrovou, tepelně upravenou, připravenou jako špenát, chřest nebo třeba jako součást lahodného smoothie, rozhodněte se pro mangold. A dokonce jej můžete sklízet opakovaně! Pojďme se tedy na pěstování mangoldu podívat.

Za domov mangoldu je považováno Středomoří. Pěstovali ho však už ve starověkém Egyptě. Tak trochu byl vytlačen špenátem – dnes už však opět získává své fanoušky. Kromě toho, že se jedná o zeleninu velice dekorativní, takže se některé její odrůdy stávají součástí okrasných zahrad, vyniká svou jemnou, mírně nasládlou až ořechovou chutí.

Mangold – dvě základní varianty k pěstování

Mangold můžete pěstovat buď jako listový nebo řapíkatý.

  • Listový mangold

– tenký řapík s velkou, rovnou listovou plochou. Je to vlastně jakýsi „přerostlýšpenát, který se konzumuje buď syrový nebo se jeho listy krátce povaří. Pro konzumaci za studena je třeba sklízet mladé lístky. Větší a starší listy jsou již poněkud tuhé. Výhodou je, že listový mangold můžete pěstovat jednoduše i v truhlících za oknem nebo na balkoně. Pokud si vyberete odrůdu Rhubarb – budou vám balkon zdobit jemné listy s červenými řapíky.

  • Řapíkatý mangold

– vyznačuje se až pět centimetrů širokými řapíky s bílou nebo červenou barvou a světle nebo tmavě zelenými listy. Pěstuje se právě pro své řapíky, které je možno připravovat podobně jako chřest. Řapíkatý mangold má však tak trochu příchuť řepy. Jeho řapíky a listy jsou mírně nasládlé. Pokud se rozhodnete pěstovat odrůdu Bright Lights, získáte nádhernou směsici barev nejen pro užitek, ale i pro parádu.

Mangold – pěstování

Mangold je velmi nenáročná rostlina. Vzhledem k tomu, že je příbuzná s řepou, daří se jí v jakékoliv půdě. Přímé hnojení však ráda nemá. Je to typická rostlina druhé a třetí trati.

  • Je na vás, zda se rozhodnete vysévat mangold přímo na záhon. Můžete se rozhodnout i pro jeho předpěstování, protože velmi dobře snáší přesazování. (Není vůbec od věci si malé sazeničky předpěstovat již brzy zjara doma, zejména mangold řapíkatý se vyplatí, a mladé rostlinky posléze vysadit na záhon.)
  • Zatímco listový mangold můžete vysévat do řádků bez jednocení (vysévejte řídce), mangold řapíkatý vysévejte či vysazujte do sponu 30 x 50 cm do hloubky cca 3 cm. Pokud se rozhodnete pro pěstování výsevem, čiňte tak raději po dvou semínkách a po vzejití sazeničky vyjednoťte.

Mangold – sklizeň

  1. Mangold je dvouletá rostlina, kterou můžete sklízet od jara do jara příštího, a pokud včas zlikvidujete květní stvoly, můžete si sklizeň prodloužit dokonce až do léta. Při sklizni vždy odebírejte listy s řapíky od vnějšího obvodu směrem dovnitř. Opatrně je vylomte, ustřihněte nebo odřízněte.
  2. Mangold můžete také sklízet sestřižením celé rostliny. Stříhejte však vždy zhruba 5 cm nad zemí, abyste nepoškodili srdíčko rostliny. Mangold znovu spolehlivě obroste.

Mangold – přezimování

Mangold přezimuje sám od sebe. Když mu však pomůžete tím, že ho na zimu přikryjete netkanou bílou textilií, odvděčí se vám na jaře brzkým růstem.