Take a fresh look at your lifestyle.

Mangold – pěstování

Pokud hledáte na svou zahrádku zeleninu, kterou budete moci konzumovat syrovou, tepelně upravenou, připravenou jako špenát, chřest nebo třeba jako součást lahodného smoothie, rozhodněte se pro mangold. A dokonce jej můžete sklízet opakovaně! Pojďme se tedy na pěstování mangoldu podívat.

Za domov mangoldu je považováno Středomoří. Pěstovali ho však už ve starověkém Egyptě. Tak trochu byl vytlačen špenátem – dnes už však opět získává své fanoušky. Kromě toho, že se jedná o zeleninu velice dekorativní, takže se některé její odrůdy stávají součástí okrasných zahrad, vyniká svou jemnou, mírně nasládlou až ořechovou chutí.

Mangold – dvě základní varianty k pěstování

Mangold můžete pěstovat buď jako listový nebo řapíkatý.

  • Listový mangold

– tenký řapík s velkou, rovnou listovou plochou. Je to vlastně jakýsi „přerostlýšpenát, který se konzumuje buď syrový nebo se jeho listy krátce povaří. Pro konzumaci za studena je třeba sklízet mladé lístky. Větší a starší listy jsou již poněkud tuhé. Výhodou je, že listový mangold můžete pěstovat jednoduše i v truhlících za oknem nebo na balkoně. Pokud si vyberete odrůdu Rhubarb – budou vám balkon zdobit jemné listy s červenými řapíky.

  • Řapíkatý mangold

– vyznačuje se až pět centimetrů širokými řapíky s bílou nebo červenou barvou a světle nebo tmavě zelenými listy. Pěstuje se právě pro své řapíky, které je možno připravovat podobně jako chřest. Řapíkatý mangold má však tak trochu příchuť řepy. Jeho řapíky a listy jsou mírně nasládlé. Pokud se rozhodnete pěstovat odrůdu Bright Lights, získáte nádhernou směsici barev nejen pro užitek, ale i pro parádu.

Mangold – pěstování

Mangold je velmi nenáročná rostlina. Vzhledem k tomu, že je příbuzná s řepou, daří se jí v jakékoliv půdě. Přímé hnojení však ráda nemá. Je to typická rostlina druhé a třetí trati.

  • Je na vás, zda se rozhodnete vysévat mangold přímo na záhon. Můžete se rozhodnout i pro jeho předpěstování, protože velmi dobře snáší přesazování. (Není vůbec od věci si malé sazeničky předpěstovat již brzy zjara doma, zejména mangold řapíkatý se vyplatí, a mladé rostlinky posléze vysadit na záhon.)
  • Zatímco listový mangold můžete vysévat do řádků bez jednocení (vysévejte řídce), mangold řapíkatý vysévejte či vysazujte do sponu 30 x 50 cm do hloubky cca 3 cm. Pokud se rozhodnete pro pěstování výsevem, čiňte tak raději po dvou semínkách a po vzejití sazeničky vyjednoťte.

Mangold – sklizeň

  1. Mangold je dvouletá rostlina, kterou můžete sklízet od jara do jara příštího, a pokud včas zlikvidujete květní stvoly, můžete si sklizeň prodloužit dokonce až do léta. Při sklizni vždy odebírejte listy s řapíky od vnějšího obvodu směrem dovnitř. Opatrně je vylomte, ustřihněte nebo odřízněte.
  2. Mangold můžete také sklízet sestřižením celé rostliny. Stříhejte však vždy zhruba 5 cm nad zemí, abyste nepoškodili srdíčko rostliny. Mangold znovu spolehlivě obroste.

Mangold – přezimování

Mangold přezimuje sám od sebe. Když mu však pomůžete tím, že ho na zimu přikryjete netkanou bílou textilií, odvděčí se vám na jaře brzkým růstem.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.