Take a fresh look at your lifestyle.

Kuna na půdě: jak se zbavit kuny

Kuna. Krásná a rychlá malá šelmička, kterou je radost pozorovat. Tedy, pokud se nám zrovna neusídlí v domě, ve stodole, na půdě nebo v autě. To se pak rázem z milého zvířátka stane nepříjemný záškodník. Přišli jste na půdu a zjistili jste, že máte nevítaného nájemníka? Většina věcí zničená, pomočené stěny a podlaha a nepříjemný zápach? Pak si jistě kladete otázku, jak na kunu na půdě? Přečtěte si následující tipy.

Jaká je kuna skalní

Pokud se vám na půdě utábořila kuna, pak je to s největší pravděpodobností kuna skalní. Právě ta se dokáže přizpůsobit životu ve skalách, ale také ve vsích a městech. Proto se jí také už velmi často říká kuna domácí. Jak ji poznáte? Od její sestry kuny lesní ji rozlišíte podle bílé náprsenky, která se táhne přes celé břicho. Kuna lesní má náprsenku žlutou a mnohem menší. Živí se malými hlodavci, ale také vajíčky, drůbeží a ovocem. Je aktivní zejména v noci.

Kuna na půdě – jak na ni

Jak se tedy zbavit kuny na půdě? Přinášíme několik osvědčených tipů, které už mnohým lidem pomohly. Je pravděpodobné, že jich budete muset vyzkoušet více, protože toto zvířátko je velice vynalézavé, mazané a odolné.

Zábrany

Nejlepším způsobem je nepustit kunu na půdu vůbec. To ale znamená opravdu důkladně utěsnit všechny škvíry, dveře a místa, kudy by se tam mohla dostat. Je velice šikovná a poradí si s většinou zábran. Obvykle ji odradí jen beton a plech.

Hlasitá hudba

Kuna nesnáší přílišný hluk. Proto se doporučuje nechat na půdě hrát hlasitě rádio nebo postavit reprobedny. Osvědčil se i hlasitě tikající budík.

Vlasy nebo chlupy

Pokud se chcete zbavit kuny na půdě, rozmístěte tam lidské vlasy. Můžete je poházet po podlaze nebo je rozvěsit například ve starých silonových punčochách na trámy. Zajděte do kadeřnictví požádat je, zda by vám ostříhané vlasy nevěnovali. Určitě nebudete první, kdo o to žádá. Také můžete místo vlasů použít chlupy většího zvířete, stačí i pes.

Pes

Máte-li psa (nebo pokud si ho můžete půjčit), pusťte ho na půdu. Možná se mu povede kunu vyhnat. Jestliže se to nepodaří, voďte psa na půdu několikrát týdně, aby prostor označkoval. Podle pachu kuna pozná silnějšího protivníka a přemístí se jinam.

Trus

Stejně jako zápach chlupů či vlasů by měl fungovat zápach trusu většího zvířete. Opět stačí pes. Kuna nestojí o to obývat prostor s predátorem.

Vůně

Na kunu skalní platí i výrazně vonící či zapáchající látky. Zkuste prostor, který kuna obývá, vystříkat silným a dlouho vonícím parfémem. Pokud to nezabere, vyzkoušejte opačný způsob – vytřít například savem nebo mazlavým mýdlem. Silný zápach zvíře obvykle odradí od dalšího pobytu.

Plašiče

Stejně jako na myši můžete použít různé elektronické plašiče. Prodávají se jak zvukové, tak světelné.

3 Comments
 1. Pepa says

  Hezký den,

  děkuji za další typy, já zkusil na půdu umístit odpuzovač kun a vypadá to zatím dobře:-)

 2. Pavel says

  Rád bych doplnil informaci o uvedených elektronických plašičích resp. odpuzovačích na kuny, kde je uvedeno, že tyto přístroje jsou zvukové a světelné. Z uvedeného vyplývá, že odpuzovač na kuny musí zákonitě produkovat hluk, nebo světlo. Naše firma vyrábí ultrazvukové odpuzovače na kuny, které jsou pro člověka zcela bezhlučné a proti kunám jsou mnohonásobně efektivnější, než zmíněné zvukové a světelné odpuzovače.

  Pavel

 3. Jarda says

  Známý mi dovez odněkud z Polska takovou pastu, jmenovalo se to Vigonez, dal jsem to na půdu (kočku nemám a pes tam nechodí), no a je klid. Jestli se to dá sehnat i u nás ale nevím.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.