Take a fresh look at your lifestyle.

Kočka v bytě

Bydlíte v bytě a uvažujete nad pořízením nějakého domácího mazlíčka? Nemáte bohužel čas na pravidelné venčení, takže víte, že psa si pořídit nemůžete? Rybičky nejsou nic pro vás, morčatům a králíkům musíte dávat seno, na které jste alergičtí a různých ještěrek se štítíte? Potom obvykle přichází varianta pořídit si kočku. Kočka v bytě je dnes již standardem. Jakou kočku do bytu pořídit a co všechno je potřeba?

Proč kočka v bytě ano?

Kočka je na rozdíl od psa poměrně nenáročné zvíře. Vykonávat potřebu se naučí na svém záchodku, takže odpadají starosti s venčením. Bývá poměrně samostatná, takže doma nebude likvidovat věci a kňučet, zatímco vy se věnujete pracovním povinnostem. Za kočku také neplatíte žádné poplatky městu, ani jí nemusíte nechávat čipovat nebo tetovat. Kočka dokáže být velmi milým společníkem a užijete si s ní mnoho příjemných i zábavných chvil.

Jakou kočku do bytu?

Jakmile se rozhodnete, že si do bytu přivedete kočku, nastává otázka – jakou? Co se týče plemene, tam je jen na vašich preferencích, které se vám zalíbí. Do bytu se hodí kočka, která ideálně nepoznala možnost jiného, venkovního, života. Takže i kotě, které je odmalička zvyklé v bytě. Další variantou je kočka, která má se životem venku nepříjemné zkušenosti.

Kočka v bytě – co připravit?

Předtím, než si přivedete nového člena rodiny, bude potřeba vybavit byt. A to nejen pořídit vybavení přímo pro kočku, ale také upravit byt tak, aby se jí žilo bezpečně. Kočky jsou totiž poměrně zvídavé a tak mohou při svých průzkumech leckdy dojít úrazu. Pokud bydlíte ve vyšších patrech, je vhodné zajistit bezpečně okna a balkonové dveře, například sítí. Dále odstranit pokojové květiny, které by mohly být pro kočku jedovaté.

Kupujeme vybavení

A co pro kočičku koupit? Budete potřebovat nějaký pelíšek, kočičí záchod s kočkolitem, misky na žrádlo a vodu, potřeby na česání, škrabadlo na obrušování drápků a samozřejmě nějaké hračky. Kočky milují různé prolézačky a na trhu jich dnes seženete opravdu mnoho. Vejdou se i do velmi malého bytu. Na výběr máte různá šplhadla nebo kočičí stromy doplněné odpočívadly.

A co kastrace?

Kočka, která bude žít trvale v bytě, by měla být vykastrovaná. V opačném případě se začne mrouskat a doma bude trpět. To samé platí pro kocoury. Nekastrovaní mnohdy přestávají žrát, jsou apatičtí nebo se naopak snaží dostat z bytu. Pak se snadno stávají oběťmi na silnicích, kde je srazí auta. Nebo dojde ke kocouřím bitkám a i když se vám domů vrátí, často bývá v dosti zbědovaném stavu.

1 Comment
  1. David says

    Pěkně napsané, akorát s tou samostatností a nelikvidováním věcí si nejsem tak úplně jistý. My máme takovou závislačku, že začátky jejího samostatného pobytu doma přes den se nesly v duchu rozsápaných závěsů a nepořádku kam se podíváš. Jen ty hračky a škrabadlo zůstávají stále netknuté 🙂 Ale to je asi fakt případ od případu a stejně bychom tu naši potvoru nevyměnili. Kočkám zdar.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.