Take a fresh look at your lifestyle.

Kácení stromů na vlastním pozemku

Ať chceme nebo ne, čas od času je třeba zahradu prosvětlit a zbavit ji starých a nemocných stromů. Někdy je nezbytné přistoupit přímo ke kácení vybraných dřevin. Než se do této činnosti pustíte, měli byste vědět, co říká o kácení stromů na vlastním pozemku zákon, abyste mu vyhověli.

Kácení stromů na vlastním pozemku je občas nezbytné

Na každé zahradě, na každém dvorku, tedy přesněji řečeno na vlastním pozemku musí čas od času dojít ke kácení stromů. Ať už se jedná o staré neplodící ovocné stromy, nebo letité vzrostlé okrasné stromy (nejčastěji jehličnany), které jsou různým způsobem poškozené (vítr, bouřka) a nebo prostě jen začaly překážet.

Kácení stromu nemusí být vždy jednoduché

Kácení stromů není rozhodně jednoduchou záležitostí. Když se pro ni však majitel pozemku jednou rozhodne, většinou ví proč, a proto mu tuto činnost málokdo vymluví.

Pokud se na kácení stromů na vlastním pozemku chystáte i vy a naplníte literu zákona (!), měli byste dbát především na bezpečnost při práci. Zatímco s několikaletou švestkou si bez problémů poradíte s ruční pilou sami, na silné kmeny letitých stromů budete s největší pravděpodobností potřebovat motorovou pilu a profesionální mechanizaci, případně profesionální firmu, která se na kácení dřevin specializuje.

Dvakrát měř a jednou řež – tedy rozmysli se

Někteří majitelé pozemků bohužel nejednou porážejí starší ovocné stromy, které nepřekáží, jsou zdravé, ale jejichž ovoce jim příliš nechutná. Dříve než variantu kácení zvolíte, poraďte se s odborníkem, zda by nebylo lepší strom zmladit a přeroubovat jinou, chutnější odrůdou. Můžete tak získat naprosto bezkonkurenční jablka, hrušky i peckoviny na letitých stromech.

Co říká litera zákona

Vyhlášky okolo problematiky kácení stromů na vlastním pozemku se neustále mění, a proto kolem nich panují značné nejasnosti. Tak například vyhláška platící od července 2013 do listopadu 2014 sice dovolovala volné kácení na vlastní zahradě, zahrádkářských kolonií se však toto povolení netýkalo.

A jaká jsou tedy pravidla pro kácení stromů na vlastním pozemku před koncem roku 2016?

Ta aktuální se řídí novelou vyhlášky č. 189/2013 Sb.

Tato vyhláška praví, že můžete kácet

  • ovocné dřeviny

na zahradách rodinných a bytových domů, u rekreačních objektů a v zahrádkářských koloniích. Podmínkou je, že se musí jednat o pozemek „zapsaný v katastru nemovitostí jako zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.“

  • ostatní (neovocné dřeviny)

na zahradách rodinných a bytových domů, u rekreačních objektů a v zahrádkářských koloniích (zapsaných v katastru nemovitostí jako zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň)

ALE:

  1. strom musí mít obvod kmene menší než 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů nad zemí
  2. nesmíte chtít vykácet keřový porost o celkové rozloze nad 40 m2

Pokud vaše kácení nebude tyto dvě podmínky splňovat, musíte zažádat o povolení na odboru životního prostředí při místně příslušném obecním či městském úřadě. Za žádost nic neplatíte a vyrozumění (povolení případně zamítnutí) vám přijde do 30 dnů od podání žádosti.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.