Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vyčistit pračku

Automatická pračka je v našich domácnostech velikým pomocníkem. K tomu, aby nám vydržela fungovat co nejdéle je ale nutné správně se o ni starat. A na to mnoho lidí zapomíná. Přitom si vezměte, kolik nečistot se v ní musí skrývat. Písek, bláto, vlasy, papírky, to vše se při praní z oblečení dostává. Je tedy logické, že bychom ji měli pravidelně čistit. Jak ale vyčistit pračku?

Čistíme filtr

Filtr by se měl čistit minimálně dvakrát až třikrát ročně. To je obvykle lhůta, kterou udávají výrobci. Pokud však perete často velmi znečištěné věci, je ideální filtr vyčistit alespoň jednou za dva měsíce. To, jak konkrétně vyčistit filtr vaší pračky naleznete na návodu od výrobce.

Nezapomeňte na gumu

Velmi důležité je pravidelně udržovat i těsnící gumu. Ta je díky neustálému přísunu vody při praní pořád vlhká. Může být zdrojem usazenin, plísní nebo bakterií. Po každém praní byste ji měli důkladně vytřít do sucha. Občas není na škodu ji ošetřit přípravkem s desinfekcí. Čištěním těsnící gumy také předejdete jejímu brzkému zpuchření a odhalíte případné prasklinky.

Jak vyčistit pračku – buben

Vyčistit buben pračky je možné několika způsoby. Naši rodiče či prarodiče nejčastěji používali ocet. Ten totiž funguje jako desinfekce a navíc dokáže odstranit usazeniny vodního kamene. Do pračky nalijte přibližně čtyři hrnečky octa a pusťte na režim běžného praní. Pak  pračku vypněte a vodu vypusťte. Nedostupná místa, spoje, mezery vyčistěte starým zubním kartáčkem. Čištění octem je velmi efektivní, ale doporučuje se provádět maximálně 3-5x do roka. Při častějším použití totiž může ocet poškodit gumové součásti pračky.

Na buben existují speciální přípravky

Nechcete-li do pračky lít ocet a přitom potřebujete buben zbavit zápachu a nečistot, zajděte do drogerií. Na čistění praček dnes existuje mnoho prostředků, například calgonit.

K pračce patří i dávkovací nádoba

Při čištění pračky nesmíte opomenout ani dávkovací nádobu. Čistit by se měla minimálně jednou měsíčně, pokud perete několikrát týdně, pak i častěji. Dávkovací nádoba je ideálním místem pro život bakterií a vznik vodního kamene. Ideální je nádobku vyndat, vymýt horkou vodou a desinfekčním prostředkem.

Pozor na tvrdou vodu

Máte na kohoutcích nebo varné konvici usazeniny z vodního kamene? Pak vás nejspíš trápí příliš tvrdá voda. Je to velký problém mnoha domácností. Vodní kámen snižuje životnost vaší pračky i dalších spotřebičů. Můžete využít některého z dostupných změkčovačů vody. Tím se přestanou tvořit usazeniny.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.