Take a fresh look at your lifestyle.

Jak vybrat pračku

Odešla vám pračka do věčných lovišť? Nebo máte pocit, že vaše starší pračka má vysokou spotřebu energií, a tak uvažujete o nové? Tak či tak, výběr pračky je důležité nepodcenit. Není to tak snadná záležitost. Na co všechno se zaměřit a co byste neměli při výběru pračky opomenout? Podívejte se tedy na naše tipy, jak vybrat pračku.

Co dopředu promyslet?

Nad čím přemýšlet ještě před tím, než se začnete rozhlížet po vhodném modelu? Určete si, zda chcete pračku s horním nebo bočním plněním. V potaz musíte vzít také rozměry místa, do kterého pračku umístíte. Potřebujete více speciálních programů, nebo si vystačíte jen s těmi základními? Budete chtít samostatnou pračku, nebo kombinaci se sušičkou? Pokud si tyto otázky ujasníte, budete mít mnohem více času na výběr z konkrétních modelů.

Spotřeba energie

V dnešní době, kdy je energie čím dál tím dražší, je spotřeba jedním ze zásadních ukazatelů při výběru pračky. Naštěstí dnes je na trhu k dostání mnoho modelů těch nejenergetičtějších tříd. Spotřeba dnešních kvalitních praček se pohybuje i pod 1kWh za prací cyklus. Při spotřebě také myslete na to, kolik vody na jeden pracovní cyklus pračka spotřebuje.

Jak vybrat pračku – programy

Další důležitá vlastnost pračky je její programové vybavení. Kromě běžného praní je pro mnoho lidí důležitý tzv. krátký program. Ten vám během nějakých 45 minut dokáže vyprat prádlo, které není tak příliš znečištěné. To se hodí například u dětských věcí. Alergici také ocení možnost máchání navíc. Existují speciální programy pro praní povlečení, košil nebo outdoorového vybavení.

Kolik prádla se do pračky vejde

Velmi důležitým bodem při výběru pračky je její objem. Obvykle se vyrábí pračky v rozmezí 3-8 kg. Velikost bubnu vybírejte podle počtu členů, kteří ji budou používat. Jednomu člověku snadno stačí i pračka na 3kg. Naopak čtyřčlenná rodina bez problémů naplní i 7kg.

Horní a boční plnění

Každý ze způsobů plnění má své příznivce i odpůrce.  Co je tedy lepší? To záleží na vás. Na kvalitu praní nemá ani jeden způsob plnění vliv. Obecně bývají pračky s horním plněním vyšší a užší, proto jsou častou volbou do malých koupelen. Máte k ní také lepší přístup a nepotřebujete tolik volného místa okolo. Na druhou stranu, pokud chcete vestavěný spotřebič, budete muset zvolit pračku s plněním bočním.

A co cena?

Cena je samozřejmě jedním z velmi důležitých kritérií. Udělejte si proto cenový rozpočet a pak začněte porovnávat jednotlivé modely. Ne vždy platí, že to nejlevnější je špatné. U lacinějších modelů ale počítejte s tím, že se někde šetřilo. Může to znamenat méně programů, ale také více plastových součástí. Dražší modely se obvykle vyznačují i možností dokoupit si delší záruku. To také o něčem svědčí. Kvalitní pračka by měla vydržet klidně i deset let.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.