Take a fresh look at your lifestyle.

Jak postavit pergolu

Na mnoha zahradách jsou k vidění pergoly. Lidé si je oblíbili, protože rádi tráví čas venku i v případě nepříznivějšího počasí. Od šálku čaje a odpoledního odpočinku vás tak nevyžene ani nečekaný déšť nebo letní bouřka. Pergolu si můžete nechat postavit od firmy, ale určitě to zvládnete i sami. Jak postavit pergolu tak, abyste si mohli brzy užívat zahradních akcí?

Kvalitní dřevo je nezbytné

Naprostým základem pro stavbu pergoly je pořízení kvalitního dřeva. Jen tak vám bude stavba sloužit několik let. Proto není vhodné na materiálu šetřit. Dřevo by mělo být suché, s vlhkostí maximálně 15%. Dražší, ale léty prověřenou kvalitní variantou je dub, modřín nebo borovice. Komu se nechce platit opravdu vysoké částky, využije ke stavbě pergoly smrk. Smrkové pergoly jsou asi k vidění v zahradách nejčastěji.

Nezapomeňte na ošetření dřeva

Pokud už dřevo máte, je nutné ho ještě důkladně ošetřit. Pergola bude stát na zahradě přes celý rok, bude tedy vystavena dešti, sněhu, větru i bleskům. Na to je nutné myslet a konstrukci ošetřit některým z materiálů chránícím před povětrnostními vlivy. Důležitý je také protipožární nátěr.

Nosné sloupky

Podstatné pro kvalitní a krásnou pergolu je správné vyměření nosných sloupků. Ty by měly být od sebe vzdáleny přibližně 2,5 – 3 metry. Mohou být dřevěné, cihlové, kovové, ale také z kamene. Po vyměření začnete kopat základové jámy, hluboké přibližně 50 cm. Ty vybetonujte a vložte hydroizolační vrstvu. V případě dřevených nosných sloupků je potřeba do betonu zapustit ukotvovací železa.

Stěny pergoly

Jednotlivé stojny pergoly pospojujte trámy, mřížemi nebo výplní, kterou jste si zvolili. Rozhodně je nutné kontrukci pergoly zpevnit ve výšce cca 50-60cm nad zemí silnějšími trámy i v případě, že stěny budou jinak prázdné. Ke spojování se používají vruty, protože mají lepší odolnost vůči povětrnostním vlivům a zároveň dřevu umožňují pracovat. Stěny pergoly můžete osadit kovanými mřížemi a nechat porůst popínavou rostlinou. Jako výplň se také používají nejrůznější druhy rákosu.

Jak postavit pergolu – co na střechu?

Pokud stavíte pergolu, je jistě vhodné ji zastřešit. Potom vás opravdu při letních radovánkách nerozhodí ani náhlá změna povětrnostních podmínek. Co ale použít na střechu? Jako krytina pergoly se používá mnoho materiálů. Hojně se využívá rákos, kanadský šindel, krytina z plechu, ale také polykarbonátové desky. Jsou velmi kvalitní, navíc se dají pořídit i bezbarvé, takže do stavby pouští světlo.

A co na podlahu?

Řešit podlahu v pergole můžete, ale není to nutné. Pokud však nechcete chodit jen tak po trávníku, věnujte jí pozornost. Do dřevěné pergoly se samozřejmě hodí přírodní materiály. Nejčastěji se na podlahu v pergole používá kamenná dlažba nebo dřevěná prkna.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.