Take a fresh look at your lifestyle.

Jak pěstovat afrikány

Afrikány neboli aksamitníky (Tagetes patula), někdy také smraďoši. Tyto letničky obvykle kvetou celé léto a jejich pěstování zvládne i každý začínající zahrádkář.

Afrikány – pohodové rostliny

Jejich pěstování není náročné – v pohodě přežijí i nepravidelnou zálivku. Hlavně si však pamatujte (pokud si rostliny budete předpěstovávat, že sazeničky patří do exteriéru až v druhé polovině května, jinak by mohly zmrznout. Poškodí je totiž i slabý přízemní mrazík. Těmto oblíbeným letničkám se daří všude – ve stínu, v polostínu, nejkrásněji však rostou i kvetou na plném slunci.

Rostlina, která ozdravuje

Afrikánů je mnoho druhů, některé dorůstají jen do výšky několika centimetrů, jiné i do výšky více než půl metru. Liší se barvou květů (obvykle jsou žluté a oranžové, často i dvoubarevné); jejich velikostí, plností a tvarem.

Udělají vám pro radost jak v truhlících, tak i na záhonech. A to nejen pro své krásné květy, které já osobně miluji a říkám jim sluníčka, ale také proto, že díky nim můžete ušetřit za pesticidy a další chemické prostředky na ochranu rostlin jak v květinové, tak i zeleninové zahrádce.

  • Tak například pokud vysadíte aksamitník tu a tam mezi česnek a olemujete jím okraj záhonu, můžete si být jisti, že háďátka se vašemu česneku stoprocentně vyhnout.
  • S afrikány se kamarádí i rajčata a papriky. Vzájemně se podporují v růstu. Pokud tedy sazenice rajčat a paprik tu a tam prošpikujete aksamitníkem, dočkáte se bohaté úrody rajských jablíček, paprik i košatých trsů nádherných afrikánů.


  • Do jisté míry si poradí také s mšicemi, molicemi, půdními plísněmi a hnilobami.
  • Afrikány vám poslouží i po odkvětu nebo v plném květu, když ho na podzim spálí mráz. Jednoduše ho můžete zapracovat do půdy jako zelené hnojení. Dodá živiny a půdu ozdraví.

Jak afrikány pěstovat

Právě pro výrazné aroma aksamitníku (proto přezdívka “smraďavka”, “smraďoš”) ho někteří lidé nemají rádi. Záleží na vkusu každého z vás. Já osobně patřím mezi ty, kteří afrikány zbožňují a kteří jejich aroma považují za jednu z nejkrásnějších vůní. Pokud se pro jejich pěstování rozhodnete i vy, určitě nebudete litovat. Možná bude kytka afrikánů zdobit i váš příbytek po celé léto. Takže:

  • Dařit se jim bude v propustné humózní půdě, na slunném místě, případně v polostínu.
  • V sezóně jim prospívá pravidelná zálivka a občasné přihnojení.
  • Aby neustále nakvétaly, je dobré odkvetlé květy odstraňovat.
  • Rostliny si můžete vypěstovat z přímého výsevu na stanoviště (koncem dubna), nebo si koncem května vysaďte sazeničky na vzdálenost 20 až 40 cm.
  • Předpěstujete je jednoduše ze semínek, která rychle klíčí a která si pak v průběhu léta můžete průběžně z kvetoucích rostlin sbírat a uchovat pro následující jaro. Na předpěstování sadby stačí měsíc, maximálně 6 týdnů.

Květy afrikánů jsou jedlé – můžete si jimi ozdobit zeleninový nebo ovocný salát, uvařit si z nich silnější čaj proti kocovině a doprovodné migréně. Konzumaci květů však nepřežeňte – ve větším množství mohou způsobit alergii a žaludeční potíže.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.