Take a fresh look at your lifestyle.

Hydroponie – jak na to

Zhruba ve třetí třídě základní školy jsme se učili o tom, že i rostliny musí, stejně jako my, jíst a pít. Pamatujete si na to ještě? Na rozdíl od nás si však na polévce a řízku s bramborovým salátem nepochutnají. Pro svůj růst a vývoj potřebují minerální látky, které získávají z půdy. K tomu jim slouží dobře vyvinutý kořenový systém. Půda navíc kořenovému systému zajišťuje pevnou oporu.

Minerální látky (dusík, fosfor,draslík a další) rozpuštěné ve vodě pak prostřednictvím fotosyntézy (díky zelenému barvivu – chlorofylu, které se nachází v zelených částech rostlin) přeměňují na látky organické (cukry, tuky, škroby a bílkoviny). Ty pak nacházíme v plodech, listech, stoncích, semenech…

Je tedy vůbec možné obejít se při pěstování rostlin bez půdy, která jim zajišťuje výživu a poskytuje oporu?

Ano, je to možné. Způsob, jakým to můžeme udělat se nazývá hydroponické pěstování rostlin – zkráceně hydroponie. Její podstatou je pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Pojďme si tedy o tomto způsobu pěstování rostlin povědět něco více.

Proč právě hydroponie

Po přečtení dnešního článku již tedy budete vědět, že je možné pěstovat pokojové rostliny (protože na ty se dnes zaměříme) bez půdy. Jedná se o mnohem méně náročný způsob pěstování rostlin, než na jaký jste dosud zvyklí. Navíc je tento způsob pěstování velice vhodný pro alergiky:

  • hydroponie přispívá ke zvyšování vzdušné vlhkosti;
  • hydroponie významně reguluje škodliviny ze vzduchu;
  • hydroponie je “čistá a hygienická” (nedochází k rozkladu žádné organické složky, jejíž částečky by se mohly uvolňovat do vzduchu) – žádné mušky, spóry ani plísně.

Hydroponické pěstování rostlin je tak možno využít nejen v domácnostech, ale také v kancelářích, hotelích, v nemocnicích, ve školách a dalších veřejných prostorách.

Hydroponie – jak na to

K hydroponickému pěstování rostlin budete potřebovat plastovou nádobu, vodoznak a obal na plastovou nádobu (keramický nebo jakýkoliv jiný), keramzit (jílový granulát expandovaný při vysokých teplotách).

(Vodoznak je šikovné zařízeni, trubička, která je opatřena stupnicí. Na stupnici vždy zjistíte stav hladiny vody v substrátu, kterým je v našem případě keramzit.)

  • Připravte si rostlinu zasazenou v květináči.
  • Rostlinu z květináče vyndejte a z kořenů odstraňte hlínu. (Dokonale ji setřepte z kořínků, poté opláchněte vodou a dočistěte.)
  • Pokud se vám budou zdát některé kořeny zbytečně dlouhé, bez obav je zastřihněte.
  • Vezměte velikostně vhodnou pěstební nádobu s otvorem pro vodoznak.
  • Do nádoby vložte očištěnou rostlinu a zasype tedy keramzitem. (Zafixuje rostlinu a z jeho povrchu budou rostliny přijímat vodu a živiny. Navíc umožní přístup vzduchu ke kořenům. Po celou dobu života rostliny bude uchovávat kořenový krček v suchu, neboť zálivka vždy proteče dolů.)
  • Takto zasazenou rostlinu v plastové nádobě vložte do jakéhokoliv dekorativního obalu. (Ze začátku vám rostlina v keramzitu nebude držet příliš pevně. Postupným zakořeňování však zpevní a bude naprosto stabilní.)
  • Nakonec je potřeba rostlinu zalít a poskytnout jí výživu: buď klasicky tekutým roztokem plného hnojiva, které dnes už koupíte prakticky všude, nebo se můžete rozhodnout pro moderní iontovýměnné hnojivo. Jedná se o sáček s hnojivem, který vložíte pod rostlinu. Při každé zálivce se z něj budou uvolňovat živiny.

Jak vidíte, hydroponické pěstování rostlin je jednoduché a má spoustu výhod. Hydroponicky můžete pěstovat jak kaktusy a sukulenty, tak i bažinné rostliny. Dokonce můžete různé druhy rostlin sesadit do jedné nádoby. Vesele a zdárně vedle sebe porostou, aniž byste je museli pravidelně přesazovat nebo si lámat hlavu tím, jak kterou zalévat.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.