Take a fresh look at your lifestyle.

Brouci v bytě

Asi to zná každý z nás. Otevřete spíž, vyndáte mouku nebo jiné potraviny a najdete v nich hnědé nebo černé broučky. Nebo naleznete prokousané díry v sáčcích od rozinek či oříšků a na dně malé červy. Nebo najednou nacházíte doma spoustu malých mravenců….Je to jasné, do vašeho obydlí se dostali brouci. A to je velmi nepříjemný problém. Hmyz se ale bohužel čas od času v našich domácnostech usídlí. Potravinoví broučci jsou ale ještě relativně „malým“ problémem. Přečtěte si, jaký hmyz může napadnout váš dům a jak ho zlikvidovat.

Brouci v bytě – co vše můžete doma potkat?

Velmi často se do kuchyňských skříní dostanou právě různí mravenci, broučci nebo potravinový mol. Nakladou vajíčka a pak se množí právě v potravinách. Jestliže máte domácí zvíře, určitě jste alespoň jednou poznali, co to znamená, když má blechy. I ty mohou velice rychle zamořit váš byt. Pořád jsou to ale škůdci, které lze relativně dobře zlikvidovat. Horší je situace v případě, že se do vašeho bytu – a nemusí to být váš byt, stačí v paneláku – dostanou švábi nebo jiný podobný lezoucí hmyz.

Mouční brouci a co na ně

Z brouků obývající potraviny se nejčastěji v domácnostech vyskytuje červotoč spížní, pilous černý nebo potravinový mol. Že potraviny napadl červotoč zjistíte podle toho, že různé sáčky s moukou, krupicí, suchými plody či piškoty jsou skrz na skrz proděravěné, jakoby propíchané silnou jehlou. Jeho larvy jsou bílé a velké asi 2mm.

Pilous černý

Pilous černý je druhým nejčastějším škůdcem v bytě. Živí se obilovinami, takže ho najdete klasicky v mouce. Můžete si ho domů přinést již z obchodu. Larvy jsou bílé s hnědou hlavičkou.

Jak se brouků zbavit?

Nejlepší je prevence, takže jakmile přinesete z obchodu mouku a podobné potraviny, doma je ihned přes síto přesypte do zavíracích nádob, ideálně ze skla. Když už vás potravinoví škůdci napadli, je nutné veškeré potraviny zlikvidovat. Vhodit do ohně nebo rovnou do kontejneru. Pokud jste je našli v jedné mouce a v druhé si nejste jisti, doporučuje se buď důkladné zmražení a nebo naopak nahřátí potravin na 60 stupňů. Proti potravinovým molům se prodávají nalepovací pásky, podobné mucholapkám.

Lezoucí hmyz

Mnoho lidí potrápila také invaze lezoucího hmyzu, nejčastěji mravenců nebo rybenek. Pokud není domácnost tolik zamořena, můžete vyzkoušet různé postřiky proti těmto škůdcům, které prodávají v drogeriích – Biolit apod. Horší je, když se doma objeví šváby nebo rusi. Tam už obvykle nepomůže nic jiného, než volat deratizéra. Mohou totiž přenášet řadu nepříjemných a závažných chorob a rovněž vyvolávají nebo zhoršují alergie a astma.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.