Take a fresh look at your lifestyle.

Aeschynanthus – pěstování

Aeschynanthus je poměrně široký rostlinný rod, který čítá na 100 druhů. Jednotlivé druhy se liší především typem květů a vzrůstem, tedy celkově svým habitem. Jednotlivé druhy pocházejí z Himálaje, Číny, Malajsie, Indonésie, mnohé druhy jsou epifytické, to znamená, že rostou na jiných rostlinách.

Aeschynanthus speciosus

Často pěstovaný Aeschynanthus speciosus pochází z indonéských ostrovů (Borneo, Jáva).

– Má dlouhé visící výhonky, lesklé listy a oranžově červené trubkovité květy.

– Kvete od dubna do října.

– V přirozeném prostředí se jedná o rostlinu epifytní – roste na kmenech a větvích stromů, vytváří dokonce porost na skalách a starých zdech.

Aeschynanthus marmoratus

V květinářstvích je často k mání také druh Aeschynanthus marmoratus (eschynantus mramorovaný).

– Nemá příliš dekorativní květy, ale má velmi působivé listy.

Aeschynanthus – pěstování

  • Aeschynanthus – stanoviště

V našich podmínkách se jedná o rostliny citlivé na mráz. Bytové podmínky však snášejí poměrně snadno. Ke zdárnému růstu vyžaduje Aeschynanthus teplotu kolem 25 oC (ani v zimě teplota nesmí klesnout pod 18 oC) a vysokou vlhkost vzduchu. Dařit se mu však bude výhradně v polostínu. Ideální je rozptýlené světlo – ani tmavý kout, ani místo s přímým ostrým sluncem (to by mohlo jeho listy spálit). Nejlépe vám Aeschynanthus poroste v závěsné nádobě v blízkosti okna směřujícího na sever.

  • Aeschynanthus – zálivka

Aeschynanthus vyžaduje poměrně vydatnou zálivku měkkou vlažnou vodou. To však nestačí. Nutné je i časté rosení. Jedině tak bude mít rostlina zabezpečenou požadovanou vlhkost vzduchu. V zimě je samozřejmě nutné zalévat o něco méně. Snížení zálivky přímo úměrně souvisí s nižší teplotou v místnosti.

(Jen pro připomenutí – teplota se musí držet minimálně kolem 18 oC.)

  • Aeschynanthus – přihnojování

Na jaře a v létě vyžaduje Aeschynanthus umírněně každý týden přihnojit plným hnojivem.

  • Aeschynanthus – přesazování

Aeschynanthus je vhodné přesazovat každé 2 -3 roky do lehkého propustného substrátu. Pamatujte, že přesazení je důležité do nádoby s dobrou drenážní vrstvou. Dobrý odvod vody je nutný.

  • Aeschynanthus – množení

Aeschynanthus je možno množit pomocí stonkových řízků, i když v domácích podmínkách se to nemusí vždy dařit dobře. Aby nová rostlinka dobře zakořenila, potřebuje poměrně značnou vlhkost vzduchu i substrátu a také teplo. Na druhé straně, pokud z dostatečně rozrostlé rostliny odštípnete vrcholky (cca 5 cm) a zapíchnete je do dostatečně teplého a vlhkého substrátu, zakoření rostlinky poměrně snadno.

Jak přinutit eschynantus, aby kvetl

Určitě budete mít svůj Aeschynanthus v období kvetení obalený květem. Docílíte toho přerušením hnojení a hlavně omezením zálivky. Jakmile rostlina nasadí poupata

  • zálivku plně obnovte,
  • začněte opět s přihnojováním,
  • zabraňte kolísání teploty,
  • s rostlinou již nehýbejte.

Dodržením těchto a všech výše uvedených zásad bude váš Aeschynanthus pravidelně a dlouho kvést.

Upozornění

Na kolísání teplot reaguje Aeschynanthus shazováním listů.

Diskuze, komentuj

Stačí vyplnit jen jméno. Email nemusíte zadávat.